Rodiče prvorozených Ústečanů si už nebudou muset schovávat účtenky z nákupů věcí pro své dítě. V letošním roce je museli předkládat, pokud chtěli získat pětitisícový příspěvek na svého potomka od ústecké radnice. Radní se rozhodli praxi změnit a dávat peníze rodičům přímo a bez účtů.

Rodiče musí vyplnit žádost

„Šlo nám o to praxi hlavně zjednodušit. Vedení účtů bylo složité jak pro rodiče, tak i zatěžovalo úředníky města a hlavně nefungovalo," vysvětlil rozhodnutí náměstek primátora Jiří Madar.

Rodiče podle nových pravidel musí vyplnit žádost, která je dostupná na webových stránkách městských částí i Magistrátu města Ústí nad Labem.

„S vyplněnou žádostí se dostaví na odbor školství, kultury, sportu a sociálních služeb magistrátu města. Po kontrole, že jde o prvorozené dítě, s nimi bude podepsána darovací smlouva," popsala nový postup mluvčí magistrátu Jitka Stuchlíková.

Od dubna nic nedostali

Povinnost rodičů předkládat doklady o nákupu zboží potřebného pro prvorozené dítě již nebude. Podle náměstka Madara stejně nefungovala.

„Rodiče dětí od dubna nic nedostali, protože vše bylo velmi komplikované," uvedl. Dodal, že tito rodiče by se měli dostavit na radnici co nejrychleji, jejich žádosti pak úředníci vyřídí přednostně.

Nezměněná zůstane praxe s vítáním občánků. Slavnostní akty od letošního roku organizují obvodní radnice, které dostaly od magistrátu peníze. Jsou pro všechny nově narozené děti, jejichž rodiče chtějí na slavnost přijít, a nejsou spojené s rozdáváním příspěvku.

Například na Severní Terase, kde mají tradici těchto slavností velmi dlouhou, takto přivítá ročně zhruba šedesát malých obyvatel během čtyř obřadů. „Záleží na rodičích, jestli se přihlásí. My je nemůžeme oslovovat. Na slavnosti dáváme mamince květinu a pro děti máme hračku," řekl tajemník Petr Vlasák.

Stíhání radních i exprimátora

Minulost městského vítání občánků je spojená se skandálem. Policisté začali stíhat některé ústecké radní včetně exprimátora Víta Mandíka.

Podle kriminalistů byla zakázka na celou akci, kterou radnice uzavřela se společností Darothore, předražená a město přišlo o peníze.