Předchozí
1 z 12
Další

Leden

Ležel na dlažbě, jako když děláte anděla do sněhu. Nahý, v tratolišti krve a orgánů, pár kroků od restaurace U Vlastence na Masarykově třídě v Ústí nad Labem. Letmý pohled na jediné otevřené okno v horním patře paneláku napověděl, co se stalo.

Nepozorný řidič srazil ženu na přechodu. Chodkyně byla s vážnými zraněními dolních končetin převezena do nemocnice. Policisté u muže provedli dechovou zkoušku na alkohol, která byla negativní.

V ústecké MHD se nedávno rozjela druhá ze tří etap zavádění elektronického odbavovacího systému. Lidé si díky ní mohou například vybrat, do které zóny cestují, nebo si mohou pořídit časový kupón na svou bezkontaktní platební kartu.

Únor

Jeden mrtvý, druhý těžce raněný. Jeden kamion na odpis, druhý těžce poškozený. To je tragická bilance dvou lidských selhání na dálnici D8 u Varvažova nedaleko Chlumce. Nad ránem tu narazil rozjetý kamion do druhého, stojícího v odstavném pruhu.

Na minimálně 250 tisíc korun přijde oprava nafukovací tenisové haly ve Všebořicích. Její část v noci zachvátil požár a ačkoli policejní šetření ještě neskončilo, personál tenisových kurtů má jasno. Někdo to musel zapálit. Konkurenci však z toho neviní.

„Omlouváme se, roušky jsou dočasně vyprodané,“ upozorňují letáky v lékárnách. Strach z koronaviru dorazil i do Ústí. Projevil se právě ve zvýšené poptávce roušek na obličej. Zásoby mizí jak pára nad hrncem a není zrovna jednoduché je obnovit.

Březen

V souvislosti se šířením koronaviru hygienici nařídili zatím čtrnáct karantén. Většinu v okresech Děčín a Litoměřice, kde skončily jarní prázdniny a část i v krajské metropoli. Kdo by nařízení porušil, může dle zákona o veřejném zdraví počítat s až půlmilionovou pokutou.

Státní hranice se sousedním Saskem je pro cestu cizinců do České republiky neprodyšně uzavřená. Před tunely Panenská a Libouchec policie vytvořila improvizovaný kontrolní bod.

Textilní roušky za sto korun. Opatření má prý na Střekově udržet jejich bezproblémovou výrobu a zároveň zabránit tomu, aby lidé zbytečně neodebírali nadměrné množství těchto ochranných pomůcek. Vybíráním peněz ovšem starosta Střekova Petr Vinš naštval řadu lidí, stížnost dorazila i na magistrát. Vedení Ústí dokonce zvažovalo právní kroky, aby vybírání peněz zarazilo. K tomu ale nakonec nedošlo, ač radní nepovažují Vinšovo rozhodnutí za správné.

Duben

Papíry, papíry a zase jenom papíry. Okřídlenou větu z Pelíšků si nejspíš po večerech opakují manažeři Domova pro seniory v Krásném Březně. Vstoupili totiž dobrovolně do karantény a jindy než večer na papírování nemají čas.

Nečekaný problém řeší obce na Ústecku. Míří k nim davy turistů z města. Lidé totiž nevědí, jak se jinak během krizového stavu zabavit. Kina nepromítají, společenská setkání a kulturní akce byly zrušeny, hospody a restaurace jsou zavřené.

Chtěl si přivydělat přepadením banky. Na Mírovém náměstí proto ve středu 15. dubna zaskočil do pobočky Sberbank a s lupem zmizel. Ale ne dost šikovně. Netrvalo dlouho a kriminalisté si pro něj došli. Zanechal totiž po sobě významnou stopu. Kvalitní záznam z bezpečnostní kamery - ani rouška mu nepomohla k zakrytí totožnosti.

Květen

Policie začala stíhat pořadatele táborů z Ústí, kterého nechvalně proslavil film V síti o sexuálních predátorech útočících na nezletilé na internetu.

Finanční úspory. Jejich potřeba přivedla ústecké městské vedení k plánu na zrušení šesti komisí městské rady a čtyř odborů magistrátu. Namísto nich vzniknou dva odbory nové. To opozice kritizuje jako další krok k jejímu odříznutí od možnosti jakkoli zasahovat do dění ve městě.

Na chůzi po silně frekventované silnici první třídy doplatil muž středního věku. Na výpadovce z města vedoucí kolem Labe do Děčína ho v Mojžíři srazila dodávka. Přivolaní záchranáři mu už nedokázali pomoci.

Červen

Nové koupaliště na Klíši navštívilo hned první den po otevření ve 14 hodin zhruba 130 návštěvníků. Plavecký areál celkem pak 260 milovníků vodních sportů. Pro srovnání, do Brné první den po letošním otevření přijelo jen 52 lidí.

Trmická ubytovna se stala dějištěm vraždy. Vraha chytili policisté na místě. Byl silně opilý a vyspával. Soud ho poslal do vazby.

Revolvingový úvěr překračující jednu miliardu korun. Jeho získání pro město schválili ústečtí radní. Peníze by mělo Ústí použít na rekonstrukci Corsa, přestavbu bývalé ubytovny v Čelakovského ulici nebo starého rektorátu, případně pavilonu primátů v zoo a další investice. Město přitom bude ke konci roku stále ještě dlužit zhruba 829 milionů.

Červenec

Rozpadající se okna, děravá střecha, boletické panely plné azbestu, omítka bez zateplení, obrovské finanční ztráty z provozu budov. S takovými trabli se potýká ZŠ Mírová. Není sama, i jiné školy mají podobné problémy, ač ne tak velké.

Prudký plamen, nesnesitelná bolest, nemocnice. Málokdo by čekal, že když odhodí nedopalek cigarety do popelníku nebo koše na odpadky, dojde k úhoně. Na vlastní kůži se o tom přesvědčila zaměstnankyně ústeckého magistrátu. Přesně to se jí totiž stalo.

Odchod zastupitelky Ivany Kurljukové pro nás byl nemilé překvapení. Tak hovořil ústecký předseda hnutí ANO 2011 Tomáš Vlach o ztrátě zastupitelky, která sice není členkou hnutí, ale kandidovala za ANO v komunálních volbách.

Srpen

Orangutaní samičky Ňuninka a Cantik opustí ústeckou zoo. Nový domov našly v novozélandském Aucklandu, zorganizování jejich přesunu bude trvat šest až deset měsíců. Stěhování doporučil evropský koordinátor chovu orangutanů. Přislíbil ale, že je nahradí párečkem z EU.

Z dvou set milionů na půl miliardy poskočily odhady nákladů rekonstrukce Benešova mostu v Ústí nad Labem. V této souvislosti se začaly na veřejnosti ozývat hlasy, zda by nebylo levnější starý most zlikvidovat a místo něj vybudovat nový. S tím ale nesouhlasí historici ani architekti. Poukazují na kulturní hodnotu technické památky a místa, kudy kráčely dějiny města. Proto navrhují „Benešák“ zachovat a případně z něho udělat pěší a cyklistickou zónu.

Poslední domy pamatující staré mocnářství začaly mizet. Musí uvolnit místo pro budoucí supermarket řetězce Lidl. Ten slibuje, že tu postaví takzvanou metropolitní prodejnu, což nemá být klasická nevzhledná plechová „montovna“, ale architektonicky hodnotnější dům.

Září

Další kontrola v ústecké zoologické zahradě nedopadla nejlépe. Zjistila prý, že její ředitel Roman Končel napravil jen 8 procent z předchozích 111 pochybení, a navíc se dopustil 128 nových. Proti tomu se ale ředitel ohradil. Kontrolu projednali v pondělí 21. září i ústečtí zastupitelé a doporučili městské radě, aby Končela odvolala z funkce.

K poměrně kuriozní dopravní nehodě došlo v pondělí 21. září kolem půl druhé hodiny odpoledne v ústeckých Důlcích. Řidička tam svůj vůz postavila na "čumák".

Koronavirová pandemie si vybrala první oběť mezi Ústečany. Potvrdila to krajská hygienické stanice. Ani čísla, která přibyla ve statistikách hygieniků, nejsou příliš povzbuzující. Za poslední zhruba týden se počet aktuálně nemocných více než zdvojnásobil. K 16. září činil 143 covid-19 pozitivních, ke čtvrtečnímu poledni už 294. Od března se v ústeckém okrese nakazilo 465 lidí a uzdravilo sotva 170 pacientů.

Říjen

Bude u soudu stát obchodní centrum? Tedy v té podobě, v jaké ho představil veřejnosti developer? O tom budou v místním referendu hlasovat obyvatelé Střekova. Podle toho, jak referendum dopadne, rozhodne vedení obvodu a poté i města Ústí nad Labem, zda budou souhlasit s provedením změny v územním plánu. Ta stavbu buď umožní, anebo zakáže.

V chabařovické chovné nádrži číslo deset se v letošním roce urodilo 3760 kaprů, kus o průměrné váze 1,25 kilogramu a dalších 550 kilogramů stále oblíbenějšího amura. To mimo jiné umožní, aby zdejší rybáři udrželi příznivé ceny při prodeji vánočních ryb v Chabařovicích.

Mezi nakaženými koronavirem jsou i lidé bez domova. Je ovšem velmi složité je dát do karantény nebo izolovat. Proto město Ústí nad Labem a kraj společně oslovily ústeckou oblastní charitu, která provozuje například dům Samaritán na Klíši. Organizace také za dotační peníze z Ústeckého kraje provozuje azylový dům v Hliňanech, kam jsou bezdomovci s koronavirem umísťovaní. Někdy je ovšem složité s nimi vyjít, někteří dokonce karanténu porušili a odešli.

Listopad

Osm nelegálních migrantů bez dokladů zadržela ústecká městská policie. Všichni byli muži ve věku patnáct až dvacet let, všichni původem z Afghánistánu. Objevili je v nákladním prostoru kamionu ze Srbska, zaparkovaném v předlické průmyslové zóně.

Vyšší úmrtnost a výrazně víc práce okolo zpopelnění, či pohřbení zesnulých hlásí krematoria a pohřební služby v Ústeckém kraji. Někde přitom pohřebníci hlásí, že paradoxně ubylo smutečních obřadů, ač jinak nevědí kam dřív skočit. Podobně všechna tři krematoria v Ústeckém kraji sice pracují naplno, kapacitou ale prozatím stíhají.

Dá se vydržet jeden den bez nákupu? Když proběhne příprava, určitě ano. Ne všichni ale měli nově platící zákaz nedělního prodeje v obchodech v patrnosti. Hlad a prázdné lednice pak zachraňovaly otevřené čerpací stanice. Nákup se tu ale kvůli velkému množství lidí protáhl i na desítky minut.

Prosinec

Slaví deset let a za dobu své existence se stala jedním ze symbolů města Ústí nad Labem. Svezla na dva miliony cestujících. Ústeckou lanovkou se vozí nejen lidé z celé republiky, ale i ze zahraničí, především ze Saska. Svezla Američany, Korejce, Číňany i Rusy.

Zajeďte si do Předlic, seznámíte se s místní rodinou. Strávíte s ní celý den či víkend. Zjistíte, co ji trápí, jak se jí tu žije a proč. Prostě si uděláte obrázek na základě své osobní zkušenosti. Takový zážitek chce nabídnout nově zakládaná cestovní kancelář tří ústeckých studentů Gymnázia Jateční nazvaná Gyptour. Projekt vzniká v rámci akce Soutěž&Podnikej. Jeho spuštění ovšem komplikuje pandemie nemoci covid-19.

„Řízení města je už několik měsíců ochromeno rozkolem v koalici. Město stagnuje podobně jako v minulém volebním období.“ Ostrými slovy zdůvodnila opozice návrh na omezení pravomocí městské rady a převedení jejich části na zastupitelstvo města Ústí nad Labem.