Podpisu přihlíželi i premiér Petr Fiala a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Podle rektora UJEP Jaroslava Koutského je memorandum první a formální krok a týká se obecně spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a vzdělání. „Velmi brzy se sejdeme a obsah memoranda dotáhneme do konkrétních kroků,“ dodal rektor.

Rektor Univerzity J. E. Purkyně Jaroslav Koutský. Foto Deník/Jaroslav BalvínRektor Univerzity J. E. Purkyně Jaroslav Koutský. Foto Deník/Jaroslav BalvínZdroj: Deník/Jaroslav Balvín

Podle Pavla Cyraniho z představenstva ČEZu je hlavním cílem memoranda s univerzitou navázat, nebo spíše prohloubit spolupráci. „Tak, aby kolem celého řetězce těžby a zpracování lithia a následně třeba i výroby baterií vznikly nové obory, příležitosti pro vědu a výzkum. Abychom rozvíjeli ne jen ten samotný provoz,“ upřesnil Cyrani.

Ilustrační snímek
Zdravotníci a lékaři v Ústí hrozí stávkou. Kvůli nízkým platům a přesčasům

Nemá jít jen o to, aby ústecká univerzita ČEZu vyráběla na míru kvalifikované zaměstnance do nového těžebního a zpracovatelského segmentu. „Spousta těch věcí typu zpracování rudy a podobně vyžaduje velice sofistikované procesy. A my chceme, aby nám je univerzita pomohla dál rozvíjet a do budoucna je zefektivnila,“ doplnil Cyrani.

Mohlo by vás zajímat: Ze sídla bývalé Stavbařky je azyl pro jiné školy, objekt na Terase chátrá

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín