Mikrobiolog prof. RNDr. Milan Gryndler, CSc., získal profesorský titul v oboru Ekologie na návrh Vědecké rady Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, stal se tak prvním profesorem katedry biologie, PřF UJEP.

„Bylo pro mne velkou ctí převzít jmenování z rukou pana prezidenta a prožít s tím spojené slavnostní chvíle. Silně si ale uvědomuji, že jsem tohoto titulu mohl dosáhnout jen s podporou svých spolupracovníků na UJEP a své rodiny. Velmi jim za to všem děkuji. Přál bych si, aby mi můj nově získaný titul pomohl přispět k zmírnění alespoň některých problémů, kterými náš materiálně a zejména duchovně strádající severočeský region trpí,“ uvedl profesor Gryndler.

The Boom Beatles Revival Band.
Šek pomůže onkologickým pacientům v Ústí, předání bude před koncertem The Boom

Milan Gryndler se zabývá ekologií půdních mikroorganizmů, z nich zejména ekologií a významem saprotrofních a mykorhizních hub. Jeho zájmem jsou především jejich kultivace a vztahy k půdnímu prostředí a dalším půdním organizmům. Kromě akademické a vědecké práce na Přírodovědecké fakultě UJEP, vyučuje zároveň na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, daným odborným tématům se v minulosti věnoval vědecky také jako vedoucí pracovník Mikrobiologického ústavu AV ČR.

 Na přírodovědecké fakultě v Ústí nad Labem vede výzkum vzniku a struktury půdních biofilmů tvořených spolupracujícími mikroorganismy, zároveň vyučuje například biologii půdních mikroorganismů, biologii hub a další kurzy. 

Nehoda v Ústí nad Labem pod nemocnicí. Osobní automobil se zřejmě vinou smyku přetočil na bok.
FOTO: Nehoda v Ústí. Auto se pod nemocnicí přetočilo na bok, zřejmě vinou smyku

Celosvětově uznávaný vědec v oblasti mikrobiologie, prof. Gryndler, přednáší na mezinárodních vědeckých kongresech, TED konferencích, Café Nobel apod. Své hlavní téma půdy propojil s vědeckým zájmem o lanýže, je autorem několika vědeckých pojednání o těchto v gastronomii vysoce ceněných houbách, řídil grantový výzkum České republiky zaměřený na lanýže v ČR. Zároveň je součástí firmy Český lanýž servis s. r. o., ve které svými výzkumy garantuje nejen kvalitu, ale zároveň posouvá výzkum těchto hub na stále vyšší úroveň. Tamní laboratoř drží díky němu tři světová prvenství v lanýžích.

Podívejte se, jak vypadala akce Deníku Česko zpívá koledy v Ústí nad Labem. Na Lidickém náměstí vystoupila kapela Divokej Bill.
VIDEO: Divokej Bill roztančil v Ústí celé náměstí! Zpíval koledy a plival ohně

 „Lidí, kteří prošli jmenovacím řízením, nemáme na univerzitě mnoho, proto si velmi vážíme každého, kdo profesorského vědeckého titulu dosáhl. Je to osobní úspěch a já kolegovi Milanu Gryndlerovi upřímně gratuluji,“ sdělil rektor UJEP Jaroslav Koutský.

Mohlo by vás zajímat: Romský lékař Jakub Jarý: Kvalitní vzdělání vede ke spokojenému životu

Zdroj: Janni Vorlíček