Jedna z nejostudnějších částí Ústí nad Labem – ulice Na Nivách, má nového majitele. Jmenuje se stejně jako ten starý – Jan David Horsky. Ale jde o jeho osmnáctiletého příbuzného, který ulici zdědil. Původní majitel před více než dvěma lety zemřel.

Podle mluvčího města Karla Rouče úředníci ale tento týden zjistili, že osmnáct objektů má nového vlastníka. „Stavební úřad se o něho již začal zajímat," uvedl.

Kontrola

Ačkoli ulice je problematická již dlouhá léta, úředníci údajně kontrolují katastr nemovitostí, aby měli přehled o majitelích. „Nový vlastník je ročník 1996, a  má stejné jméno jako ten předchozí," vysvětlil Karel Rouč. Pochází z Puchverku.

Úředníci chtějí, aby se do čtrnácti dnů vyjádřil, co hodlá se zdevastovanými objekty udělat. Jsou totiž v dezolátním stavu a v případě, že do nich někdo vstoupí, riskuje život.

Nebezpečí

Domy během let jejich majitelé několikrát zazdili, aby sem nikdo nechodil. Ale zloději a zvědavci se do nich vždy nabourali. I dnes jsou většinou volně přístupné. „Chodí sem hlavně děti.

Zloději již ne. Nezůstal tam jediný kousek kovu, nemají proto o domy zájem," vysvětlil zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný. Strážníci zde naštěstí mají svoji služebnu.

V minulosti již záchranáři museli v domech zasahovat. V červnu roku 2012 se sesunula část jednoho domu, když tam byli strážníci. Hledali zloděje kovů. Nakonec sutiny prohledali záchranáři, ale nikoho nenašli.

Několik let před tím se tu v jednom z domů zranil další zloděj kovů. Když tu kradl, propadl se o dvě patra ztrouchnivělou podlahou. Skončil v nemocnici.

Chátrají léta

Domy v ulici Na Nivách jsou tak zničené, že je podle odborníků nejspíše již nikdo nikdy neopraví. Chátrají už dvacet let, což je na jejich stavu značně znát.

Před deseti lety dokonce radnice centrálního městského obvodu, které tehdy domy patřily, plánovala, že je zbourá. Demolice by stála ale desítky milionů korun. Tehdejší starosta Radek Vonka zastupitele přesvědčil, aby je prodali Janu Davidu Horskymu za 400 tisíc korun.

To i přesto, že podnikatel rakouského původu měl v té době špatnou pověst především kvůli špatnému zacházení s nájemníky svých domů v Děčíně. V ulici Na Nivách slíbil vybudovat malometrážní byty. Nikdy ale s pracemi ani nezačal.