Koronavirová pandemie si vybrala první oběť mezi Ústečany. Potvrdila to krajská hygienické stanice. Ani čísla, která přibyla ve statistikách hygieniků, nejsou příliš povzbuzující. Za poslední zhruba týden se počet aktuálně nemocných více než zdvojnásobil. K 16. září činil 143 covid-19 pozitivních, ke čtvrtečnímu poledni už 294. Od března se v ústeckém okrese nakazilo 465 lidí a uzdravilo sotva 170 pacientů.

Informaci o smrti prvního ústeckého pacienta s koronavirem upřesnila ředitelka ústecké epidemiologie krajské hygienické stanice Eva Patrasová. „Nahlásili nám to ve středu. Byl to senior z Ústí hospitalizovaný v nemocnici, kde krátce na to zemřel. Z odběrů, které mu po přijetí provedli, vyplynulo, že byl covid-19 pozitivní,“ uvedla.

Společnost Krajská zdravotní, zastřešující Masarykovu nemocnici v Ústí, se ke konkrétním případům nemůže vyjadřovat. Její generální ředitel Petr Fiala pouze uvedl, že zde leží 35 pacientů s covid-19, z nichž devět je na jednotce intenzivní péče. „Přičemž pět z nich s podporou plicní ventilace. Pro covid-19 máme vyčleněno 30 standardních lůžek a 17 intenzivní péče. Plánujeme rozšíření standardních lůžek o dalších 21,“ informoval Fiala.

S nebezpečím nákazy covid-19 musí počítat podle svého mluvčího Prokopa Voleníka i ústecká záchranná služba. Už při samotném volání na tísňovou linku operátoři zjišťují informace o vysokých horečkách a respiračních problémech. Ty potom předají výjezdové skupině, existuje dokonce algoritmus, podle kterého „počítají“ riziko nákazy. Chrání tím sebe i další pacienty. 

„Celá skupina má ochranné obleky, brýle, respirátory. Po převozu do nemocnice musí být celá sanita dezinfikována. Například na jaře jsme nechali provést speciální dekontaminace, taktéž na podzim,“ přiblížil Voleník.

Od čtvrtka 24. září je kvůli koronavirové infekci nově uzavřená i ZŠ Stříbrnická. „Je to z preventivních důvodů, jelikož mezi zaměstnanci a žáky školy jsou pozitivní na covid-19. Zaměstnancům začíná karanténa a všichni se nejspíš podrobíme testování,“ řekl ředitel školy a zároveň náměstek ústeckého primátora Michal Ševcovic s tím, že škola je uzavřena do 3. října. Naopak, ZUŠ Neštěmická, která musela uzavřít ze stejného důvodu, už otevřela. „Kolektivní výuku jsme už zahájili. O všem jsme informovali našeho zřizovatele Ústecký kraj. Práce máme spoustu, pomalu nevím, kde mi hlava stojí,“ sdělila ředitelka školy Jindra Stolleová.

Ústecký magistrát ve čtvrtek požádal veřejnost o omezení návštěv úřadu. Obyvatelům města podobně jako na jaře doporučuje, aby pro vyřizování svých záležitostí raději využili telefon a například elektronickou podatelnu. „Prosíme veřejnost, aby v maximální možné míře využívala datových schránek nebo e-mailu a aby lidé přicházeli pouze v nejdůležitějších případech,“ informoval tajemník magistrátu Miloš Studenovský.