U stanice cyklobusové linky ústeckého dopravního podniku se ve středu ráno sešlo zhruba deset lidí.

Jeli poprvé

Zatímco čekali, až řidič naloží a připevní jejich bicykly, bavili se o tom, co je na horách čeká.

„Hlavně tam bude chládek a foukat větřík, tady dole se v tom vedru nedá vydržet," vykládal jeden z mužů, který cyklobusem jezdí pravidelně.

„Vystoupíme na Adolfově, projedem se po rovince tam a zpátky, dáme někde pivko," plánoval další z cyklistů, ale třetí ze skupiny mu oponoval. „Chceme na Komárku, to po rovině není, tak šetři síly," doporučil.

Mladá dvojice připustila, že jedou vůbec poprvé. „Zkusíme to, jaké to bude, dolů se dostaneme vždycky," svěřili se.

Čtyři spoje

Dopravní podnik vypravuje o prázdninách na linkách číslo 20 a 21 čtyři cyklobusy každý víkend a ve středu. Obě linky zastavují v Chlumci, dvacítka jezdí na Adolfov a Krásný Les, jednadvacítka míří na Nakléřov, Petrovice a Tisou.

„Je to zpestření našich služeb pro občany města i pro turisty. Za rozumné peníze se jednoduše dostanou k cyklostezkám do Krušných hor. Lidé si to docela oblíbili, nejezdí jen cyklisté, ale i pěší turisté nebo houbaři, když teda rostou houby. Já jsem s cyklobusem vloni na houby jezdil a jestli začnou růst, budu jezdit i letos," řekl František Chlada, vedoucí zákaznického a informačního centra dopravního podniku.

Ignorují stezku

Možností pro cyklisty je na Ústecku více, hodně využívaná je i mezinárodní Labská cyklostezka. Řidiči projíždějící po silnicích z Ústí do Velkého Března nebo do Sebuzína si však stěžují, že cyklisté místo po stezce jezdí po silnici a zpomalují dopravu.

„Víme o tom, že někteří cyklisté stezku ignorují, snažíme se to řešit domluvou, vždyť je to hlavně pro jejich bezpečí," uvedl Jan Novotný, zástupce ředitele městské policie.