Památky na Antona Hübla jsou patrné dodnes - obchodní dům na rohu Vaníčkovy a Revoluční ulice za divadlem stále stojí. Unikátní a pravděpodobně nenahraditelnou památku získali ústečtí muzejníci. Ilustruje obrovský Hüblův sortiment a zároveň připomíná 150. výročí existence krejčovství, totiž vzorníky z let 1938 až 1941.

Ukrývala je velká papírová krabice s vylisovaným monogramem AH a letopočtem 1794. „Z vnitřní strany je natištěná reklama ukazující barokně oděný pár vystupující z kočáru v kontrastu s párem v oblecích z třicátých let a luxusním kabrioletem. Mezi nimi stojí heslo: 1794–1934 ve službách krejčovství,“ popsal předmět kurátor sbírky techniky Martin Krsek.

Krabice obsahuje 94 vzorníků, což jsou vlastně výstřižky látek nalepených na kartonu. Potisk dokonce rozlišuje jednotlivé módní sezony a zvlášť pak sortiment na léto a zimu. Nejstarší pochází z roku 1938, nejmladší je pak speciál na Vánoce 1941. Krabice je ovšem starší, původně byla určená na vzorníky ze sezony let 1935 až 1936. Mezi válkami firma zaměstnávala tři stovky stálých a dvě stovky sezonních pracovníků. Nakupovaly u ní vyhlášené krejčovské salony, svého času bývala dodavatelem císařského dvora.

Muzejníci na soubor narazili v polovině února ve starožitnictví v České Kamenici, kam se dostali při vyklízení jednoho z domů v Rumburku. Nákupní cena činila 1500 korun. Ve sbírkách už muzeum má reklamní plakát Hüblovy firmy z třicátých let. „Památky na Antona Hübla lze najít i v ulicích města. Monogram AH dodnes zdobí jeho obchodní dům z roku 1900, dnes se ovšem změnil v sídlo poskytovatele energií. Případně vilu slavného vídeňského architekta Otto Prutschera z roku 1924 v Rooseveltově ulici, která za bývalého režimu plnila funkci lékařské pohotovosti,“ přiblížil ředitel ústeckého muzea Václav Houfek.

Hüblovu vilu od Prutschera postavili v neoklasicistním stylu lehce ovlivněném expresionismem. Jako takovou ji považuje za stavbu, která by si zasloužila památkovou ochranu i ústecký architekt a spoluzakladatel webu o ústecké architektuře usti-aussig.net Matěj Páral. „Je slušně dochovaná, její vlastník si ji považuje a chová se k ní velmi slušně. Dokonce byla popsána i v anglickém odborném tisku, obvykle to bývá jen v německém. Prohlédnout si ji přijeli i odbornice z Vídně,“ přiblížil.

Veřejnost se bude moci s Hüblovým památečním vzorníkem seznámit po očištění a opravě v muzejní knihařské dílně. Poté bude k prohlédnutí coby exponát měsíce března.