Na lepší časy se blýská zdevastované památce z Libouchce na Ústecku, kterou v letech 1899-1900 postavil zakladatel továrny na samet Friedrich Wilhelm Botschen. Pohřební kaple na návrší nad obcí vznikla jako místo posledního odpočinku rodiny úspěšného podnikatele a mecenáše kraje.
JSEM OPTIMISTA
O záchranu objektu a obnovu okolního lesoparku usiluje Spolek pro záchranu kaple rodiny Botschen v Libouchci.
„Najdou se lidé, kteří tvrdí, že záchrana kaple nemá smysl a je na ni pozdě. Tomuto nihilismu nevěřím, jsem optimista. Příkladem je kaple se studánkou svatého Víta v Sinutci na Žatecku, kterou pár let rekonstruujeme a vstává z popela. Když jsme s její obnovou začali, byla v ještě žalostnějším stavu, než je dnes kaple Botschenů,“ je si jistý Jan Kvapil, člen spolku bojujícího o záchranu liboucheckého unikátního objektu.
Botschen byl důležitá osobnost nejen pro Libouchecko. Jeho podnik se třemi sty zaměstnanci měl velkou exportní kapacitu. Byl činný i v řízení obce Libouchec, po roce 1899 se stal prvním obecním radním.
„Částkou 150 tisíc korun zřídil fond, kterým podporoval tkalce a jejich děti. Jako významný mecenáš tu přispěl chrámu na nový gotický oltář, pomohl při řešení finanční krize v obci, když se po defraudaci ocitla v nesnázích libouchecká spořitelní záložna,“ připomíná Jiřina Bischoffiová z Místní akční skupiny Labské skály.
PŘÍBĚH RODINY
„O záchranu kaple usilujeme, protože je krásná a spojená se zajímavým příběhem rodiny Botschenů, mecenášů Libouchecka. Je unikátní jako jedna z posledních dochovaných secesních kaplí v regionu,“ tvrdí Kvapil.
V 90. letech vandalové a zloději vytahali kosti z rakví, zkáza se nevyhnula ani samotnému zakladateli kaple F. W. Botschenovi. Jeho ostatky dodnes ukrývá krypta. Spolek chce vybudovat v okolí kaple lesopark a naučnou stezku.
„Sloužit by měla jako místo k odpočinku i k seznámení s pestrou historií. Kvůli výzkumu historie průmyslnických rodin včetně Botschenů a jejich významu pro rozvoj Libouchce na konci 19. a začátku 20. století jsme oslovili ústeckou univerzitu. Jednáme také o stavebně-historickém průzkumu kaple,“ popisuje Bischoffiová.
Podle Kvapila bude záležet na tom, kolik peněz se na obnovu kaple podaří sehnat. „Ačkoli to není státem uznaná památka, jsem v tomto ohledu optimistický. V našem spolku se totiž angažuje nejen obec Libouchec, ale také současný zástupce vlastníka objektu Petr Menclík. Je předsedou spolku na záchranu kaple,“ dodal Kvapil.