Kritické situace máme ošetřené, tvrdí svorně provozovatelé únikových her v Česku. Reagují tak na nedávné neštěstí v Polsku, kdy při požáru během únikové hry zemřelo pět dívek. I provozovatelé únikovek na Ústecku upozorňují, že při standardních podmínkách mohou soutěžící hru kdykoli ukončit a že v polském případě selhal jedinec. Přesto se na firmy, které únikové hry nabízejí, zaměří v lednu mimořádné kontroly hasičů.

Na Ústecku je v nabídce několik různě tematicky zaměřených her. „V našem případě jde o sklepení s holými zdmi, ideální prostředí pro tuto hororovou tematiku i atmosféru. Zájemci mladší 18 let musí mít doprovod a písemný souhlas rodičů. Pokud by se účastníci ocitli v nesnázích, obsluha sledující průběh hry na kamerách pomůže a poradí přes mikrofon,“ vysvětluje Karel B. z firmy Escape Ústí s tím, že každý z účastníků je před hrou řádně poučen, podepíše souhlas a do sklepení vstupuje na vlastní nebezpečí.

Linková doprava Ústeckého kraje, ilustrační foto.
Ústecký kraj nakoupí 161 nových autobusů. Ponesou loga Iveco a Scania

Reakce návštěvníků této hry na Facebooku jsou nadšené. „Super nápad na dárek. Skvěle jsme si to užili, parádně zpracovaná únikovka,“ zní názor Simony. David je konkrétnější: „Prošli jsme si hororem. Roční období a chladné sklepení dodalo celé akci ten správný říz. Zapomenete na všední starosti a plně se oddáte adrenalinové atmosféře.“

Dalším provozovatelem únikové hry s tématem Ztraceni v čase je Martin Dušek. „V interiéru jde o vyšetřování záhadného zmizení pana Larse v jeho bytě. Hru na kamerovém systému sleduje obsluha včetně odposlechu. Může dávat nápovědy a rady. Na začátku hry se účastníci seznámí s návštěvním řádem a podepíšou ho,“ přiblížil Dušek podmínky hry. Cena se podle počtu soutěžících pohybuje od 1000 do 1200 korun. Vstup je od 15 let, mladší účastníci si mohou hru užít pouze v doprovodu dospělého.

Kontroly hasičů

Každý provozovatel obdobné zábavy musí dodržovat protipožární opatření a předpisy v oblasti požární ochrany. Hasiči chodí na kontroly na podnět nebo namátkově. Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR navíc okamžitě zareagovalo na neštěstí v Polsku, kde se dívky nemohly dostat z uzavřené místnosti a zemřely.

Podle krajského mluvčího hasičů Lukáše Marvana vedení resortu tuto událost v polském Koszalinu a velice špatné výsledky polských kontrolních orgánů zaznamenalo. „Proto v lednu přistoupíme k vyhlášení mimořádných tematických kontrol provozovatelů obdobných her. Cílem požárních kontrol bude prověřit především možnosti evakuace, funkčnosti požárně bezpečnostních zařízení a věcných prostředků požární ochrany i bezpečný provoz elektrických či jiných požárně nebezpečných zařízení. Prověříme také, zda prostory provozování her byly k tomuto účelu zkolaudované,“ předeslal Lukáš Marvan.

Prvním z vrcholů večera Boxing Live obstarala v zápase číslo sedm před domácím publikem domácí těžká váha Tomáš Šálek, jenž porazil o 22let staršího a 126 kilogramů vážícího Laszlo Totha z Maďarska.
Šour versus Šálek. Ústí uvidí dlouho očekávaný souboj titánů o český titul

Únikové hry se poprvé objevily v Japonsku, do Česka dorazily zhruba před pěti lety. Podstatou hry je dostat se za 60 minut z uzamčené místnosti. Tým několika lidí získá klíč pouze tehdy, když správně vyřeší hádanky, šifry či rébusy a překoná různé nástrahy.

Témata bývají odvozená z různých dobrodružných filmů a videoher, často nechybí zaměření na konkrétní lokalitu. Jde o úniky z vězení, psychiatrické kliniky, hororovou či historickou tematiku. Interiér her může být členitý, hráčům se často překvapivě otevře tajný průchod, skryté dveře či posuvná stěna. V poslední době se začíná prosazovat trend venkovních únikových her, které se hrají v exteriéru s pomocí mobilní aplikace.

Tomáš Prchal