Například epizoda, nazvaná Nešťastný symbol štěstí, popisuje osud hákového kříže, případně pod názvem Safary 88 se zase skrývá vysvětlení symboliky neonacistů.
Projekt se jmenuje Patriotismus, nacionalismus a národovectví v českých zemích. Určen je studentům a pedagogům středních škol. Netradiční filmové dílo mělo premiéru 29. ledna v ústeckém kině Mumie. „Zaujmout dnešního středoškoláka, rozptýleného atrakcemi všeho druhu, je dost těžký úkol. Snažili jsme se při tvorbě filmu zvolit takové výrazové prostředky, které mají potenciál lehce šokovat a zároveň jsou blízké dané věkové skupině," poznamenal ústecký historik Martin Krsek, spoluautor scénářů.
Vzdělávacími filmy groteskami s doprovodnou publikací a didaktickou příručkou, která se ještě dočká úprav podle připomínek učitelů, chtějí tvůrci nabídnout účinný, snadno dostupný a zajímavě pojatý vzdělávací materiál. „S trochou nadsázky můžeme náš styl označit za takový filmový punk," zasmál se Krsek. „Třeba rasismus představujeme na příkladu světlého a tmavého piva, ale samozřejmě, důraz zůstal na sdělovaných informacích, které vycházely od odborných konzultantů. Jen jsou dávkované s humorem a zpestřené různými filmovými triky."
Hlavní roli průvodce se ujal herec a komik ústeckého Činoherního studia Jiří Maryško, který zároveň plnil funkci spoluautora scénářů. Filmy natáčela brněnská filmová společnost PX PRO, která také připravila thriller.
Cyklus zahrnuje šest zhruba patnáctiminutových snímků. „Pedagogům a jejich žákům vzdělávací film osvětlí základní mezníky ve vývoji nacionalismu od středověkého protonacionalismu až po současnou neonacistickou scénu," komentoval to Václav Houfek, vědecký tajemník ústeckého muzea, který se v minulosti často angažoval v boji proti neonacismu.
„Výsledkem by mělo být získání znalostí potřebných k tomu, aby byli schopni čelit hrozbě populismu a extremismu a zjednodušujícího pohledu na svět, jehož obětí se stávají právě lidé s nedostatečným vzděláním v této problematice," dodal Houfek.
Studenti a kantoři se jinak se seriálovým projektem mohou seznámit prostřednictvím kurzů.
„Školení se může zúčastnit jakákoli střední škola z České republiky. Konkrétní termíny školení si každá škola volí sama podle svých možností," popsala Kristina Kaiserová, vedoucí projektu.
„Doporučená je účast minimálně 20 osob. Všem účastníkům hradíme z prostředků projektu dopravu do Ústí a občerstvení. Pedagogové navíc získají pro své studenty od školitelů všechny materiály, se kterými během kurzů přijdou do styku."
Tvůrci projektuProjekt Patriotismus nacionalismus národovectví v českých zemích připravil Ústav slovansko-germánských studií (ÚSGS) FF UJEP ve spolupráci s Katedrou historie, Katedrou politologie a filozofie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP) a dalšími odborníky z pracovišť mimo UJEP. Na projektu se podílelo také Muzeum města Ústí nad Labem. Financuje ho Evropský sociální fond v ČR v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a poskytovatelem dotace je MŠMT ČR. |