Univerzitní tým se představí v plné sestavě všech osmi fakult, ke kterým se přidá i Vědecká knihovna UJEP. „Do dvou dnů univerzita shromáždila vše zajímavé, čím se fakulty zaobírají, a sestavila program toho nejlepšího, co může venku ukázat," informovala mluvčí UJEP Jana Šiková.

Festival vědy, sportu a umění

Úterní program oživí Kostelní náměstí u obchodního centra Forum. „Těší nás, že se můžeme na tak pestré akci podílet a pomoci propagaci univerzity," uvedla marketingová manažerka OC Forum Ústí nad Labem Kateřina Kejřová.

Připraven je Festival vědy, sportu a umění. Nabitý vědecko-populární program doplní zábavní stage se sborovou hudbou, studentskými kapelami, poutavou popularizaci vědeckých i nevědeckých témat a dalšími vystoupeními.

Hlavní program je soustředěn do devíti stánků, ve kterých fakulty předvedou, čemu se věnují a co umí nejlépe. „Většinu z toho si na místě bude možné vyzkoušet, osahat nebo prožít na vlastní kůži," zve Jana Šiková.

Možná přijde i Jára Cimrman

Milovníci přírodních a technických věd budou moci pozorovat Slunce, experimenty s vakuem, chemické pokusy a fyzikální experimenty, zkameněliny a jiné artefakty z vědeckých cest, či poznávání mikrosvěta.

Oblast her a sportů bude zastoupena geocachingem, ukázkami práce s dronem, orientačním během, paralympiádou. V kategorii Umění budou připraveny výtvarné workshopy, streetart, graffiti stěna, herní automaty, drama v obrazech a fotokoutek.

Akce pokračuje ve středu v Hraničáři. UJEP nabídne veřejnosti přednášky špičkových odborníků. Program, který moderuje Martin Kočárek, se rozjede v 17:00. Přednášet se bude mimo jiné o inkluzi, středověkém lékařství i o univerzitním géniovi Cimrmanovi.