Nanovlákna a biotechnologie, to bude vědecká doména nového Centra pro výzkum nanomateriálů a biotechnologií (CENAB). Otevřela ho Přírodovědecká fakulta Univerzity J. E. Purkyně. Vědečtí pracovníci CENABu našli azyl v Centru přírodovědných a technických oborů v kampusu. Výzkumníci pracují v moderních laboratořích, které uspějí i v mezinárodním srovnání. Vybavit je přišlo na částku přes 200 milionů korun.

Zkoumání nanovláken a biotechnologií není v Ústí novinkou. Dříve se jim vědečtí pracovníci částečně věnovali v nevyhovujících prostorách Pedagogické fakulty. Pod hlavičku Ústeckého materiálového centra se ale vešlo všechno možné včetně šlechtění oceli. „Chtěli jsme zviditelnit i tyto progresivní směry výzkumu,“ vysvětlil vznik CENABu děkan fakulty Michal Varady.

Ústecká kapela Fly to Mars v okolí Tajnýho studia v Předlicích.
Ve stínu ústecké chemičky vznikají desky, do studia jezdí i rockové hvězdy

Že nejde jen „o vědu pro vědu“, naznačuje široký aplikační potenciál zkoumaných nanomateriálů. Na univerzitě už v souvislosti s tímto odvětvím bádání zahájili aplikovaný výzkum ve spojení s komerčním sektorem. Spolupracují i s podniky v regionu jako roudnický Pardam nebo Krajská zdravotní.

Lidem z dnešního CENABu se podařilo získat už 3 patenty. „Například technologii pro vícevrstvá média pro filtraci vzduchu,“ zmínil vedoucí centra Jan Malý. Další zářez je ve zdravotnictví. „Patent vznikl ve spolupráci se společností Nanomedical, která má už v blízkém časovém horizontu vyrábět nanonáplasti,“ popsal Malý. Věc umožní zrychlené hojení ran.

Nanomateriály mají obecně širokou škálu potenciálního využití. Můžou se s nimi dělat nejen nanoroušky jako důsledná ochrana proti nakažení novým typem koronaviru, ale i sofistikovanější ochranné dýchací masky proti toxickým látkám. Což se může hodit dělníkům v rizikových chemických provozech.

Staré logo města Ústí nad Labem vystřídá nové.
Ústí nepustí. Modré vlnky starého loga vystřídá hrdý nový symbol z Chomutova

Vědci zkoumají v dalším záběru pracoviště, v biotechnologiích, také například to, jak přesně cílit léčiva do konkrétních buněk při léčení zhoubných nádorů. „Je to ve fázi experimentu,“ upřesnil Malý. „Aby to bylo reálně využíváno, k tomu je nesmírně dlouhá cesta. Potřebujete velmi silné partnery z komerčního sektoru,“ vysvětlil vedoucí CENABu.

Nové ústecké univerzitní centrum v úterý 22. února představili jeho pracovníci novinářům. Pracoviště, které má za sebou zatím necelé dva měsíce existence, by v budoucnu mohlo univerzitě také přispět do rozpočtu. „Výhledově počítáme s tím, že bychom měli realizovat smluvní výzkum,“ potvrdil Malý.

Co je to „nano“?
Nanotechnologie je technický obor, který se zabývá tvorbou a využíváním technologií v měřítku řádově nanometrů (obvykle cca 1–100 nm), tzn. 10−9 m (miliardtiny metru), což je přibližně tisícina tloušťky lidského vlasu. „Nano“ pochází z řeckého slova νανος, což znamená trpaslík.
Zdroj: Wikipedia