Dokonce pět měsíců před termínem dokončili stavaři poslední budovu v kampusu Univerzity J. E. Purkyně (UJEP). Ve středu 23. března akademici slavnostně otevřeli nový objekt Fakulty strojního inženýrství, a to Centrum materiálů a technologií (CEMMTECH). Moderní budova je propojena krátkým mostkem se starším objektem fakulty, který vznikl rekonstrukcí jedné z částí bývalé nemocnice. Díky prostorovému rozšíření mohli na fakultě zdvojnásobit počet studijních programů.
Fakulta byla předtím „rozstrkaná“ ve více objektech, laboratoře měla dokonce po středních školách. „Dokončení výstavby nové budovy bylo takovým dárkem k 15letému výročí od našeho založení a konečně bude naše fakulta po dlouhých letech pohromadě,“ je spokojený děkan Fakulty strojního inženýrství Štefan Michna. V CEMMTECHu jsou kanceláře, 12 laboratoří, 5 učeben, aula pro 80 posluchačů a 3 odpočinkové zóny. Se stavbou budovy zhruba za 300 milionů korun s mohutnou podporou z programu RESTART začali v dubnu 2020. Společnosti ISTAR a Wachal měly hotovo dokonce o 5 měsíců dříve, než bylo plánováno.

Kolem 120 milionů se investovalo do zařízení. „Komplexní vybavení by mělo skončit někdy v červnu,“ upřesnil Michna. Fakulta se i díky tomu bude moct zaměřit na perspektivní výzkum obnovitelných zdrojů energie, vodíku, robotizace a 3D tisku. Moderní, energeticky šetrná a soběstačná je i sama budova, která má třeba podzemní nádrž na zálivku okolní zeleně, soláry na střeše pro vytápění objektu nebo nabíjející stanici na elektromobily.
O dřívějším objektu fakulty v ulici Na Okraji nyní uvažují jako o ubytovací kapacitě pro dočasné pedagogy univerzity. S další budovou fakulty v ulici Za Válcovnou mají větší plány. „Tam by mělo do budoucna v rámci Fondu spravedlivé transformace vzniknout Green Energy Technology Centrum, které by mělo být nápomocné budoucí přeměně Ústeckého kraje,“ naznačil děkan s tím, že by se tu podle plánů mělo v letech 2023-27 zkoumat například spalování vodíku, vodíkové motory a podobné věci.