Slavnostnímu aktu v pondělí ve čtrnáct hodin bude předcházet vzpomínkový program, věnovaný prvnímu demokraticky zvolenému českému prezidentovi.

ODHALÍ JI S MUZIKOU

„Lavičkou, která je jednak symbolem dialogu, který Václav Havel ctil, a jednak krásným uměleckým dílem Bořka Šípka, chceme do našeho kampusu natrvalo zasadit vzpomínku na pana prezidenta. Doufám, že studentům bude připomínat hodnoty, které prosazoval a věřím, že pro ně bude inspirací," řekla děkanka filosofické fakulty Michaela Hrubá.

Václava Havla považuje za jednu z nejvýznamnějších osobností českých moderních dějin. Proto chce pondělí se svými kolegy a studenty věnovat z větší části právě vzpomínce na muže, který se postavil do čela listopadové revoluce v roce 1989.

Univerzitu navštíví řada zajímavých hostů, Havlových spolupracovníků, či osobních přátel. Samotné odhalení Lavičky Václava Havla bude provázet hudba, či divadlo.

POMÁHÁ SBÍRKA

Podle děkanky Hrubé nápad nevznikl jen s ohledem na jeho letošní nedožité osmdesáté narozeniny, u jejichž příležitosti se uskuteční mnoho akcí u nás i v zahraničí.

„Tuto akci jsme připravovali skoro rok. Asi bychom nedokázali celou akci sami uvést do života, kdyby nás nepodpořilo množství vstřícných lidí, kterým velmi děkuji," poznamenala děkanka.

Na umístění lavičky mají podíl spolupracovníci zesnulého Bořka Šípka, i Nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových, ústecký architekt Vladimír Novák a další. Samotné pořízení lavičky dosud finančně podpořila řada významných osobností.

„Se sbírkou ještě nekončíme, protože se stále ozývají lidé, kteří by chtěli přispět. Počítáme s tím, že možnost podpořit Lavičku Václava Havla necháme otevřenou do konce letošního roku. Na místě pak natrvalo umístíme pamětní desku, kde bude seznam všech donátorů," dodala Michaela Hrubá.

Program havlovského dne Ve 12 hodin začne beseda o životě a významu Václava Havla. Zúčastní se jí jeden z jeho životopisců a bývalý student zdejší katedry historie novinář Dan Kaiser, člen katedry politologie a filozofie Daniel Kroupa a bývalí spolupracovníci Václava Havla Saša Vondra a Jiří Kuděla, který je dnes generálním konzulem v Drážďanech. Od 14. hodiny před filosofickou fakultou začíná slavnostní odpoledne. Studenti přečtou vybrané Havlovy texty a bude konečně odhalena Lavička Václava Havla. O hudební doprovod se postará Jarda Svoboda ze skupiny Traband a Fanda Holý. Jarda určitě zahraje svou novou píseň Slova, věnovanou právě Václavu Havlovi. Sbírka na podporu Havlova místa bude pokračovat do konce roku.