Stejně, jako to nedávno učinila v případě jejich běloruských kolegů, kterým Lukašenkův režim z politických důvodů ukončil studium. Studenti by u nás mohli začít studovat obor, který je nejblíže tomu, jež studovali v rodné zemi. Budou také moci zdarma navštěvovat kurzy češtiny pro cizince.

„Připojuji se k prohlášení České konference rektorů k vývoji situace na Ukrajině. UJEP vždy hájila a bude hájit principy svobody, základních lidských a občanských práv, demokracie a mírového řešení sporů a problémů,“ uvedl rektor Balej.

Vlajka Ukrajiny. Ilustrační foto
Mám obavu o dědu. Na Ukrajině je sám, líčí ústecký lékař po invazi Rusů

Stejně tak podle univerzitní kancléřky Jany Kasaničové se i akademický senát ústecké univerzity (AS) plně připojil k prohlášení užšího předsednictva Rady vysokých škol ze dne 22. února a odsoudil porušení mezinárodních úmluv Ruskem narušením územní celistvosti Ukrajiny coby nezávislého státu.

„Ze strany Ruska neakceptovatelný krok, který je v rozporu s mezinárodním právem a který ohrožuje stabilitu a mír v Evropě. AS UJEP rovněž vyjadřuje svou solidaritu s občany Ukrajiny a se členy akademických obcí ukrajinských univerzit i vědeckých institucí,“ uvedla Kasaničová.

Útok Ruska na Ukrajinu. Tak reagují lidé v Ústeckém kraji
ANKETA: Ptali jsme se, jak se Severočeši dívají na konflikt na Ukrajině

Senát zároveň vyzval představitele České republiky i vysokých škol k aktivnímu přístupu a přípravě takových akcí, které podpoří studenty a zaměstnance na Ukrajině.