Státní zástupkyně Heike Franzová v závěrečné řeči navrhovala pro obžalovanou Melanie-Christin Marii Bernhartovou vězení v délce čtyři a půl roku a pro jejího druha Uweho Reineckera trest o tři měsíce kratší.

Obžaloba zdůraznila, že šlo o plánovaný únos. Za polehčující okolnost označila pouze částečné doznání pachatelů.

Navrhované tresty zahrnují i sazby za další delikty, z nichž byli obžalovaní částečně uznáni vinnými. Jde především o krádeže automobilů a falšování dokumentů.

Reinecker a Bernhartová loni v červenci osmnáctidenní Michalku unesli z kočárku přímo před zraky její matky v trmickém parku a dítě zavlekli v kradeném automobilu do Německa. Po pěti dnech policie únosce i kojence vypátrala v Neuwiedu nedaleko Koblence.

Obžalovaná žena čin zdůvodňovala tím, že údajně potratila a dál před partnerem i rodinou předstírala těhotenství a později i porod a únos svých dětí v Ústí nad Labem. Reinecker postavil svou obhajobu na tvrzení, že byl obětí lží své družky.

Bernhartová v pondělí se slzami v očích vyjádřila lítost nad svým činem. "Chtěla bych se omluvit," řekla. "Byla jsem v takovém stavu, že jsem tak dál nemohla žít," žádala o pochopení a poukázala na bolest, jakou její dnešní situace způsobuje jí i její rodině.

Zjevně mnohem vyrovnanější obžalovaný v pondělí znovu ujišťoval, že byl přesvědčen o tom, že si bere své vlastní dítě.

Obžaloba znovu odmítla pravdivost tvrzení obžalované o předstíraném těhotenství, a tedy i to, že obžalovaný byl pouhou obětí jejích lží.

Během procesu, který trvá od začátku ledna, už bylo několik termínů jednání dodatečně přidáno kvůli potřebě předvolání dalších svědků a znalců. I pondělní předběžně poslední projednávání případu poznamenala snaha obhájce obžalovaného Reineckera o nový odklad.

Advokát Ingmar Rosentreter dopoledne zpochybnil, zda na záběru pořízeném v den únosu je zachycen skutečně jeho klient. Soud ale zpochybnění důkazu zamítl.

Bezpečnostní kamery po únosu zachytily automobil únosců. Záběry, v nichž podle Rosentretera nelze rozeznat Reineckerův obličej, odhalily mimo jiné skutečnost, že vůz měl falešnou poznávací značku.

Za únos dítěte dvojici hrozí až pět let vězení. Soud v komplikovaném případu řešil také krádeže automobilů, podvod a falšování dokumentů, které s únosem souvisí jen nepřímo a za něž obžalovaným hrozilo teoreticky až deset let.