Policisté v noci ze čtvrtka na pátek zadrželi dodávku s celou skupinou, ve které je i několik dětí, 8 kilometrů od německých hranic na Ústecku. Informaci potvrdil ministr vnitra Milan Chovanec. Zbytek noci ze čtvrtka na pátek Iráčané pobyli v ústeckém interhotelu Bohemia. Recepční odmítly o nových hostech cokoliv říci, ale informovaly, že hotel je plně obsazen.

Někteří se smáli

Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová upřesnila, že mikrobus s cizinci byl zadržen na dálnici D 8, osm kilometrů před německou hranicí. „Cizinci při prvotním vytěžení příslušníkům cizinecké policie potvrdili svůj úmysl vycestovat do Německa," uvedla Veronika Hyšplerová.

Kolem 7:30 se Iráčané nasnídali a pak je policie i s veškerými zavazadly odvezla dodávkami na služebnu. „Odvezla je ráno policie ve třech autech. Nevypadali nějak zkroušeně. Normálně se bavili, někteří se smáli," sdělil svůj postřeh muž z parkoviště před hotelem.

Během jednání na policii Iráčané požádali o politický azyl v České republice. „Bude opětovně zahájeno azylové řízení a cizinci budou převezeni do pobytového a azylového zařízení do Zástávky u Brna," informovala policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Taxikáři to prý neřeší

Policie zadržela dva řidiče z brněnské firmy, kteří skupinu převáželi, jsou podezřelí z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice podle § 340 trestního zákoníku. „Vyšetřovatel zadržené řidiče po výslechu propustil," řekla Hyšplerová.

Jedním ze zadržených řidičů byl i majitel brněnské dopravní společnosti František Pokorný. Médiím řekl, že cizince převážel na základě standardní objednávky do Německa. Zda mohou vycestovat, podle svých slov neřešil.

"Když jste taxikář a někdo si vám sedne do auta a řekne, že chce jet do Vídně na letiště, budete po něm požadovat pas, vízum a takové věci? To jsou věci, které mě nezajímají. Já jsem přepravce a ti lidi potřebují přepravit z bodu A do bodu B za předem dohodnutou cenu," řekl Pokorný. O policejním vyšetřování mluvit nechtěl. "O tom teď nebudu mluvit, je tam něco otevřeného," dodal Pokorný.

Iráčané na dotazy médií v pátek neodpovídali. Důvod změny jejich rozhodnutí tedy není zatím znám.

Ve čtvrtek chtěli odejít

Jedná se totiž o zbývajících šestnáct iráckých uprchlíků z brněnské skupiny, kteří se ve čtvrtek rozhodli opustit Českou republiku. „Přišli do budovy ministerstva vnitra na Letné, požádali o vrácení cestovních dokladů a dostali je," sdělila mluvčí ministerstva Martina Němcová. Zemi měli opustit do tří dnů. Informaci přinesl server novinky.cz.

"Všem osobám byly vráceny cestovní doklady a vydán třídenní výjezdní příkaz. Iráčanům byla okamžitě nabídnuta pomoc ze strany Červeného kříže, kterou však odmítli," uvedla už dříve na webu ministerstva vnitra jeho mluvčí Lucie Nováková. Úředníci podle ní všechny Iráčany informovali o tom, že nesmějí ilegálně překročit hranice jiného členského státu EU a výjezdní příkaz slouží k opuštění celé Evropské unie.

Vláda před týdnem program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. "I tento příklad ukazuje, že zastavit projekt Nadačního fondu Generace 21 byla správná věc," reagoval na vývoj ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Fond zatím do ČR přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která odjela do Německa. Německé úřady chtějí 20 z nich vrátit do Česka, zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec již v Německu dostal azyl. Před týdnem pak odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna. Důvodem byl stesk po domově.

O zbývajících 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se chce Nadační fondu Generace 21 dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu v Česku.

Podle Slezské diakonie, která se stará o uprchlíky v Moravskoslezském kraji, se v regionu zatím problém nevyskytl. Uprchlíci by se měli příští týden stěhovat do bytů. Skupina žijící v Praze podle dřívějších informací Armády spásy, která jim v metropoli pomáhala s ubytováním, další stěhování neplánuje.