Ústecký magistrát se rozroste. Od začátku října by měl zaměstnat dvacet nových úředníků. Razantně se změní struktura odborů. Jde o první vlnu chystaných změn, další začne nejspíše v příštím roce.

Nezvládají úředníci nebo politici?

Podle náměstka primátora Martina Hausenblase (PRO! Ústí) úředníci některé činnosti nestíhají a je třeba, aby jich bylo více. Radním se také zdá, že současná struktura magistrátu je velmi zkostnatělá a nedokáže se vypořádat s úkoly, které se na úředníky valí. „Chceme vytvořit strukturu, která by vydržela deset a více let," tvrdí Hausenblas.

V letošním roce si město ve svých provozních nákladech vystačí na nové úředníky s penězi, které má ve svém provozním rozpočtu. V příštím roce ale na ně podle náměstka primátora Martina Maty (ANO 2011) bude potřebovat peníze navíc. „Odhaduji, že v rozpočtu bude potřeba zhruba o osm milionů korun více," uvedl Mata.

Opozici se nápad na zvyšování počtu úředníků příliš nezamlouvá. „Pokud současné vedení města tvrdí, že je třeba posílit práci úředníků, protože nestíhají, je to podle mne spíše proto, že práci nezvládají politici," prohlásila zastupitelka za KSČM Květoslava Čelišová.

Zastupitelům mimo koalici vadí, že to s nimi vedení města nekonzultovalo. „Slyším to poprvé. Osobně bych počet úředníků nenavyšovala a peníze raději dala jinam," uvedla Miroslava Lazarová (ODS).

PRO! Ústí se pomstí za Činoherák?

Hlavní změnou, která má v organizaci radnice nastat, je zrušení odboru školství, kultury, sportu a sociálních služeb. Radní by chtěli, aby vzniklo pět nových odborů. Odbor školství a sociálních služeb a odbor kultury, sportu a cestovního ruchu. Ty by převzaly většinu kompetencí toho zrušeného. Dále by vznikl odbor strategického rozvoje, právní odbor a odbor informačních technologií.

Zrušením odboru by se radní zbavili i jeho vedoucí Jany Müllerové. Ta má hlavně v PRO! Ústí špatné jméno kvůli roli, kterou sehrála v kauze Činoherního studia. Navíc je veřejným tajemstvím, že nefunguje její spolupráce s náměstkyní Janou Bohuňkovou.

„Zrušením odboru by zaniklo i její místo," potvrdila Bohuňková. Podle ní má ale současný odbor řadu kompetencí, které by mu neměly příslušet. Stará se například o veřejné osvětlení.

Bez úředníku i s nimi. Trpí městská kasa

Za klíčový radní považují odbor strategického rozvoje, ten dříve na magistrátu fungoval, ale za vlády ČSSD ho radní zrušili. Podle náměstka Maty to má řadu negativních dopadů. Neexistuje odbor, který by se jednotně staral o dotace.

Za nedostatky městu přitom hrozí stamilionové sankce. Nikdo se nestará ani o průmyslové zóny. „Když na město přišel zájemce o pozemek v zóně Předlice, nebyl zde úředník, který by se s ním bavil," uvedl Mata.

Trojice úředníků z odboru kontorly ústeckého magistrátu momentálně čelí žalobě za to, že netrestali přestupky za neplacení parkování. Přestože z obžaloby vyplývá, že svým jednáním poškodili městskou kasu, město se k žalobě nepřipojilo. Více o případu čtěte zde: Úředníci z magistrátu stanuli před soudem. Netrestali přestupky

V roce 2009 na magistrátu sedělo 405 úředníků, letos na jaře jich bylo 366. Čtrnáct jich z radnice odešlo pracovat na úřad práce. Zbylé bývalí radní propustili. V dubnu radní rozhodli, že přijmou 7 nových.