Na závod se sjelo více jak 300 závodníků z 23 zemí Evropy. Závodilo se v pátek v lezení na rychlost, v sobotu v boulderu a v neděli byla na pořadu obtížnost. Kategorií bylo pět, zvlášť holky a kluci, U8 (ročník 2009 a mladší), U12 (2005-2006), U14 (2003-2004), U16 (2001-2002) a U10 (2007-2008) které se zúčastnil i ústecký rodák Jan Štípek, a i když měl nevýhodu, že závodil s o rok staršími chlapci, popral se v závodě velice dobře.

Ústečan Jan Štípek je vicemistrem Evropy v lezení na obtížnost. Zdroj: Rudolf Štípek V pátek se lezly dvě cesty na rychlost a časy, z obou cest se sčítaly vždy dva lezci současně. Honzík se na tuto disciplínu vůbec nespecializuje, a tak ji ani netrénuje. Jako partnera pro tento závod dostal nejlepšího českého lezce v kategorii U10 Járu Šikulu (2007) a i díky tomu že s ním chtěl udržet krok, tak měl součet časů 23,889 vteřin, což stačilo na 9. místo (nejlepší z ročníku 2008). Do finále postupovali 4 nejlepší, nakonec 3. místo vybojoval pro Českou republiku již zmíněný Šikula.

Druhý den se bojovalo v boulderu, bylo postaveno osm dost obtížných cest, na každou cestu měli závodníci maximálně 5 pokusů. Honzík topoval 5 boulderů a u dvou se dostal do zóny, což stačilo na 12. místo (druhý z ročníku 2008).

Poslední den se lezlo na obtížnost, postaveny byly dvě kvalifikační cesty a jedna finálová. První cestu do topu vylezl pouze Jára Šikula a na 2. místě skončil jeden chyt pod topkou, Savu Lucian Rou a na 3. místě skončilo 12 závodníků, mezi kterými byl i Honzík.

U druhé cesty do topky vylezlo 7 závodníků a do finále postupovalo 8 závodníků. Honzík do finále postupoval z děleného 3. místa. Finále se lezlo tak, že všichni, co postoupili do finále, šli do izolace, aby neviděli, jak lezou závodníci před nimi. Honzík šel na finálovou cestu jako šestý. Cestu vylezl do topky, a tak hned jak dolezl, bylo jasné, že už nemůže být horší, než na děleném 3. místě.

Před ním už jeden Bulhar dal topku a po Honzíkovi šli ještě dva závodníci, kteří v kvalifikaci byli lepší než on. Savu Lucian Rou a Jára Šikula oba spadli před topkou a tak Honzík byl s Bulharem jediný, co dali topku a museli jít ještě do superfinále, aby si to rozdali o mistra Evropy. Bohužel Honzíkovi v superfinále podklouzla noha a spadl. Bulhar vylezl dál než Honzík, a tak se stal Honzík vicemistrem Evropy v lezení na obtížnost. Celkově v součtu všech tří závodů Honzík skončil na čtvrtém místě.

Rudolf Štípek