„Má návštěva opět spočívala zejména v praktické ukázce a ve výuce sportovních masáží, kdy díky velmi dobré spolupráci Emspomy a Runczechu (pořadatel Ústeckého půlmaratonu) jsme byli osloveni čínskou stranou o zajištění masáží běžců a elitních atletů na maratonu v Ningbo, velkém přístavním městě jižně od Šanghaje," popisuje Cihlář, který působí rovněž jako odborný asistent na Katedře tělesné výchovy a sportu (KTVS) na ústecké univerzitě.

Během své čínské návštěvy zavítal proto také na čtyři tamní univerzity. „Zaměstnancům a studentům tělesné výchovy jsme názorně předváděli, jak vypadá sportovní masáž. V Číně totiž není moc známá, většinou aplikují pouze tzv. zdravotní masáž. Prezentoval jsem i chod naší KTVS a výuku sportovních masáží u nás," říká Cihlář.

TIBETSKÁ VLAJKA V PREZENTACI

Jeho tým se předvedl taktéž přímo na Ningbo maratonu. Vedle práce měli i čas na setkání se sportovními vítězi z letní olympiády v Riu. „Velmi příjemné pro mě bylo setkání i s běžci, které známe ze závodů v ČR," dodal Cihlář.

V čem je Cihlářova „ústecká" masáž odlišná od té čínské? „Ta naše zjednodušeně řečeno spočívá spíše v tahových pohybech a aplikace emulze na tělo, čínské masáže tkví spíše v tlakových bodech. Každá masáž je samozřejmě účinná, ale sportovci, respektive atleti spíše vyžadují náš způsob masáže," doplnil Cihlář, který Čínu navštívil v době, kdy Českou republikou navštívil dalajláma.

„Když jsem prezentoval naši univerzitu a rozklikl její web ujep.cz, vyskočila na nás tibetská vlajka. Číňané si toho ani nevšimli, řešil se jen sport, politické dění šlo stranou. To je podle mě správné," doplnil ústecký masér.