V korytě, které je z velké části odhalené, se v sousedství ústeckých mostů povaluje například velké množství pneumatik. Zmizet mají o víkendu.

Přivítají více lidí

Na brigádu se totiž na nedělní devátou hodinu svolávají dobrovolníci, účast jich potvrdila již asi dvacítka. Nevzhledný odpad chtějí vytahat.

„Nejvíce se nám nelíbí ty pneumatiky, ale pokud najdeme něco dalšího, tak to samozřejmě sebereme taky," uvedl jeden z organizátorů akce František Janata.

Pokud dorazí větší počet lidí, nebude to podle něho problém. Jen rozšíří území úklidu, podívat se mohou například po odpadcích kolem břehů.

Místní lidé iniciativu kvitují. „Určitě je to dobrý nápad," soudí Martin Volák.

Hladinu nezvýší

Ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek uvedl, že jim jako správcům toku podobné aktivity nevadí. Nepořádek uklízejí také. „Jen se s organizátory spojíme, abychom například v době, kdy budou na březích, nechystali upouštění vody ze zdymadel," uvedl.

Povodí podle něho má čety, které se uklízením břehů a koryta zabývají, ale nemohou vše, co se objeví, odstranit okamžitě. Dokáží prý nepořádek odhalit i za pomoci sonarového zařízení pod hladinou.

Zobrazuje předměty od deseti centimetrů. „Díky němu vytahujeme například různé potopené loďky nebo předměty, které do Labe spadly," uvedl.

Podle něj je pro povodí na březích Labe někdy komplikované udržovat zeleň. Labe totiž protéká přísně chráněnou oblastí a je třeba dodržovat velmi přísná pravidla.

Extrémní sucho

Labe ve středu v Ústí dosahovalo výšky 142 centimetrů při průtoku 92 metrů krychlových za sekundu. To je podle Zídka velmi málo, průměrný minimální průtok pro tento měsíc je 117 metrů krychlových.

Nejnižší stav byl 9. července, kdy Labem teklo 57 metrů krychlových vody za sekundu. Pokud hojně nezaprší, situace se podle vodohospodářů zhorší, protože se vyprazdňují i vltavské přehrady, které dosud průtok navyšovaly.

Nejnižší průtok, 39 metrů krychlových byl v Ústí 28. července 1952. Tehdy přehrady nebyly.