„Už tradičně v adventním období pořádáme takzvaný Maratón psaní dopisů. Letos se nás sešly zhruba dvě desítky. Dopisy jsme odeslali konkrétním vězněným či pronásledovaným lidem," představila celosvětovou akci koordinátorka Ústecké skupiny Amnesty International Katarína Čižmárová.

Psalo se a podepisovalo v ústecké Čajovně u spícího draka celé odpoledne, na mezinárodní Den lidských práv.

„K dispozici jsou vždy verze dopisů v angličtině a jejich překlady do češtiny. Každý však mohl napsat dopis vlastní. Do vězení pro pana Běljackého třeba v ruštině," uvedla Čižmárová. „Nebo je vždy možnost nakreslit obrázek, neboť ten, jak je známo, často vydá za tisíc slov," doplnila koordinátorka.

Známky na dopisy bylo možné zakoupit přímo na místě.

„Myslím, že je to přínosná akce. Už jen v tom, že každý zúčastněný se může zapojit do boje za lidská práva. Dopis jsem napsal vlastní," pochlubil se účastník akce Erik Pohl.

Konkrétní osoby, kterým letos byly adresovány listy z Ústí, jsou kromě Běljackého také obyvatelé oblasti Bodo, kteří v důsledku ropné katastrofy v Nigérii ztratili svou práci i domovy, nebo oběť násilného zásahu vojáků při protestech v Egyptě Azza Hilál Ahmad Sulejmánová.

„Z dvanácti podporovaných případů jsme vybrali právě tyto tři, protože nám byly nejblíž. Tím, že jsme vybrali celou skupinu obyvatel, také pomůžeme více lidem najednou," objasnila Čižmárová s tím, že osudy obyvatel oblasti Bodo nakonec mezi návštěvníky Maratónu rezonovaly nejvíce.

Cílem celé akce je podle mluvčí české Amnesty International v krátkém čase shromáždit maximum dopisů na podporu konkrétních lidí, vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných.

„Maratón je každoroční ukázkou, jakou sílu mají obyčejní lidé z celého světa, když spojí síly dohromady. V minulém roce jsme odeslali přes milion dopisů a do akce se zapojilo přes osmdesát zemí. V Česku akci podpořilo přes tisíc autorů psaní a svým on-line podpisem dalších 30 tisíc lidí," shrnula Martina Pařízková.

K události se lze připojit ještě nyní, a to prostřednictvím webových stránek Amnesty International. Některý z dvanácti případů můžete podpořit například zakoupením známky na dopis či podpisem on-line petice.