„Rozhodli jsme se podpořit právě Lucinku, protože má velkou naději na normální život, pokud se jí podaří absolvovat léčbu, která je finančně velmi nákladná," objasňuje ředitel společnosti Attigente Group, jež celou akci organizuje, Matěj Prošek.

Problémy se u malé Lucie z Ořechova u Uherského Hradiště objevily záhy po jejím narození. Předčasný porod znamenal první potíže, když ji doktoři po zkolabování museli dlouho oživovat a tím se její mozek ocitl delší dobu bez kyslíku. Důsledkem bylo porušení nervového centra a pohybového aparátu. „Následný ultrazvuk pak navíc prozradil cysty a celkovou diagnózu. Lékaři nám oznámili, že Lucka trpí dětskou mozkovou obrnou a lehkou retardací," říká její matka Marie Skládalová.

Dětská mozková obrna se podle ní nedá úplně vyléčit, avšak včasná léčba může výrazně zlepšit možnosti postiženého. Pokroky v léčení takto nemocných lidí vedly k tomu, že dnes už může většina z nich vést běžný život. Žádná standardní léčba, jež by byla účinná u všech pacientů, však neexistuje. „Lékař musí nejdříve rozpoznat individuální poruchy pacienta a na základě nich určit přístup k léčbě, vymyslet terapeutický program takzvaně na míru," vysvětluje Skládalová.

Lucie, které jsou nyní tři roky, se začíná pokoušet o lezení, dokáže se sama posadit a vcelku dobře mluví. „Momentálně nás čeká operace achilovek v Brně a pak by nám moc pomohla léčba v lázních. Nejlépe v Klimkovicích, kde nabízí speciální terapii, po níž by se Lucinka konečně dokázala postavit na nožičky," popisuje matka tříleté dívky.

Obecně prý platí, že čím dřív lékaři komplexní péči zahájí, tím větší má dítě šanci překonat vývojovou poruchu nebo se naučit zvládat spoustu běžných úkolů, i když alternativními způsoby.

Lampiony, z jejichž prodeje bude léčba dívky financována, si lidé mohou zakoupit na Lidickém náměstí přímo v den akce, tedy 21. prosince od 17.30 hodin nebo už předem na pobočce společnosti v CPI City Center. „Návštěvníky bych chtěl požádat, aby si lampiony skutečně koupili od nás a tím libovolnou částkou přispěli na dobrou věc," dodává organizátor Matěj Prošek. Minimální pořizovací částka lampionů bude 69 korun.

„Při dotaci zdravotní pojišťovny stojí jeden pobyt v lázních kolem 47 tisíc korun. Jeden pobyt určitě pomůže, ale dlouhodobě nic neřeší, proto je naším cílem vybrat alespoň na dva až tři," vysvětluje Prošek. Aktuálně je na účtu pětatřicet tisíc korun.