Hned dva ohňostroje připravilo město Ústí na blížící se svátky. Na první adventní neděli i na Nový rok. Nově vybraný organizátor Ústeckých Vánoc navíc do programu nasázel řadu hvězd. Rozsvěcení stromů a výzdoby o první adventní neděli například zpěvem doprovodí Jiří Korn.

Následovat ho budou legendy minulosti jako duo Kamélie nebo Josef Melen, ale třeba i Bohuš Matuš. Chybět nebudou ani koledy, řemesla a další vánoční atrakce. Tečku za svátky udělá novoroční ohňostroj za 242 tisíc korun.

Novoroční ohňostroj v Ústí 2019:

Fotogalerie: Novoroční ohňostroj v Ústí nad Labem 2019

a podívaná v Ústí v roce 2018:

Fotogalerie: Novoroční ohňostroj v Ústí nad Labem 2018

Jak vysvětlila městská mluvčí Romana Macová, smlouvu na organizování vánočních oslav město podepsalo na období let 2019 až 2022 s Jaroslavem Pémem, který nabídl cenu 5,97 milionu korun s DPH. „Roční plnění za poskytnuté služby nesmí přesáhnout čtvrtinu této ceny,“ přiblížila Macová.

Ústečané tedy dostanou Vánoce za necelého 1,5 milionu. Program je přitom docela bohatý. Krom hvězd na něm nechybí rytíři, Mikulášská nadílka s Luciferem na trůně, koncerty lokálních kapel i charita. Přípravy jsou v plném proudu. „Nejvíc mě těší, že se nám podařilo přesvědčit Jiřího Korna, aby s námi slavil své sedmdesátiny. Nebude chybět živý betlém, ani ten vyřezávaný, o adventech budou ukázky řemesel a další atraktivity,“ popsal organizátor Pém.

Kompletní program už je k nahlédnutí na webových stránkách Ústeckých Vánoc, a to včetně městských obvodů, které také stojí za zmínku. Například na Střekově zazpívá Monika Absolonová.

V Neštěmicích v parku před radnicí 29. listopadu od 15 hodin vystoupí Olga Lounová, děti z DDM a taneční skupina Freedom či Eliška a Petr Lüftnerovi. „Máme na to něco přes 200 tisíc korun. Nebude chybět doprovodný program včetně zvířátek a slavnostní zakončení rozsvícením stromku s ohňostrojem,“ přiblížila starostka Yveta Tomková.

Na 1. prosince si rozsvícení stromku naplánovala i Severní Terasa. „Budou krampusáci, zazpívá Dalibor Slepčík, nabídneme svařák i klobásy,“ lákal zdejší starosta Jaroslav Šimanovský.

Ani o Neckáře Ústí nepřijde

Dopravní podnik tradičně nabídne Mikulášskou pekelnou jízdu s čerty. „Opět bude jezdit několik skupin čertů a Mikulášů. Letos jsme připravili pro děti i menší překvapení,“ slíbila mluvčí podniku Jana Dvořáková.

Chybět nemůže ani čestný občan Ústí Václav Neckář a Bacily. Vánoční koncert bude 29. listopadu v Severočeském divadle. Tam připravili ještě Louskáček, balet s vánočními motivy, nebo Rybovu Českou mši vánoční a Zasněženou romanci. Chybět nebude ani tradiční výstava betlémů v kostele Nanebevzetí Panny Marie se šikmou věží a sice od 12. prosince do 1. ledna příštího roku.

Přípravy na Ústecké Vánoce v těchto dnech vrcholí. O rozvěšování výzdoby na budovu magistrátu, na veřejné osvětlení, kašny a stromy na Lidickém náměstí, na vánoční stromy na Mírovém a Lidickém náměstí, budovy městského divadla a muzea i v průchodu u budovy Grandu se postarala firma Eltodo, která má starosti veřejné osvětlení. Za světelnou výzdobu Ústí zaplatí zhruba 688 tisíc korun.

I o vánočních stromech už je jasno. Na rozdíl od loňska budou tentokrát oba dva z Ústecka. Desetimetrový smrček, dar Marie Klausové ze Stebna, bude stát na Mírovém náměstí.

Jedle na Lidickém náměstí bude po zapuštění měřit osm metrů. Jako dar ji poskytla Erika Da Pieve z Chuderova. „Stromy budou na místě před první adventní nedělí,“ poznamenala ústecká mluvčí Macová.