Zlepšení úklidu centra, málo cyklostezek, workoutové hřiště. Tyto a dalších sedm požadavků vzešlo z pondělního setkání Ústečanů s úředníky a vedením Ústí v kulturním domě na takzvaném Fóru Zdravého města.

MILADA HABRÁK NENAHRADILA

„Mě osobně nejvíc mrzí, že už Habrovický rybník není co býval. Dělaly se tu i koncerty, byla tu restaurace, chatičky. Myslela jsem si, že to nahradí po napuštění Milada, ale zatím to vypadá všelijak,“ řekla jedna z účastnic Patricie Kučerová.

I její přání patří k požadavkům, jež z debaty vzešly. Ale i ty, které účastníci nevybrali, mohli lidé s náměstky Jiřím Madarem a Pavlem Dufkem probrat.

„Pro mě je potěšitelné, že většinu témat řešíme. Co už je horší, že to lidé nevědí. Musíme zlepšit informovanost o projektech a záměrech města. To považuji za hlavní výstup z diskuse,“ poznamenal Madar.

Poměrně dost času prý strávil na debatě s mladými lidmi. Ti navrhovali třeba veřejnou wi-fi. Podle Madara přitom nevěděli, že je dostupná na Lidickém náměstí a že ji město chystá v městských autobusech a na zastávkách.

To potvrdil i ředitel ústeckého dopravního podniku Libor Turek. „Chystáme se to namontovat během příštího roku,“ řekl Turek.

MÁLO INFORMACÍ O KULTUŘE

Lidé si na Fóru také stěžovali, že v Ústí špatně shání informace o kulturním dění. Na městských webových stránkách přitom existuje kulturní portál, kam mohou pořadatelé dávat zdarma kulturní, společenské a sportovní tipy.

Požadavky z Fóra zaujaly i městskou opozici. Například zastupitele Martina Hausenblase, který upozornil na hlavní problém jezera Milada.

„Pod ním jsou chráněná ložiska hnědého uhlí. Jestliže chceme, aby je stát odepsal, musíme mu dokázat, že společenská hodnota přesáhne zájem toto ložisko chránit,“ poznamenal Hausenblas. On sám navrhuje vyhlásit na zvelebení Milady mezinárodní architektonickou soutěž obsahující návrh řešení infrastruktury, například cyklostezky propojující Ústí s Teplicemi a další věci.

Problémy vzešlé z Fóra bude ústecký magistrát ještě ověřovat ve čtrnáctidenní anketě. „Spustíme ji během příštího týdne na webových stránkách města a městských obvodů. Vyplnit ji bude možné i na vrátnici magistrátu nebo v informačním středisku na Mírovém náměstí,“ upřesnila ústecká tisková mluvčí Romana Macová.

Letos poslední Fórum zdravého města mohou lidé navštívit 14. listopadu na Střekově.

Deset zlepšení z Fóra Zdravého města
Zachování pásu veřejného prostranství u rybníka v Habrovicích. Výstavba dalšího multifunkčního sportoviště. Nevyužitý prostor na Mírovém náměstí. Rekonstrukce Spolkového domu v ulici Prokopa Diviše. Úklid centra města, hlavně ulic Hrnčířská, Revoluční, Masarykova. Příprava nových cyklostezek. Workoutové hřiště u Labské stezky. Zapracovat na změně myšlení a stavět především na pozitivech a krásách Ústí nad Labem a jeho okolí. Propojení cyklostezky s Bukovem a Severní Terasou. Lépe využít potenciál nově vzniklého jezera Milada.