Když přijdete k Ireně Ledinské domů, nestačíte se divit, co vše dokáže s odpadem udělat. V pytlích, taškách a krabicích má pečlivě roztříděné plechovky, obaly od mléka nebo žrádla pro kočky. „Všechno je to surovina, která se dá využít. Když si koupím buchty na tácku, nevyhodím ho. Je to hliník," tvrdí. Ve dvou pytlících má dokonce natříděné útržky staniolu, které jí zbyly, když z platíčka vybrala léky. Vše, co vytřídí, pečlivě vymyje, aby se na odpadu nic nekazilo a nezapáchalo.
Vše odvezou
To, co vytřídí, nazmar nepřijde. A to i přesto, že Ústečané mohou do speciálních kontejnerů třídit papír, sklo a plasty. To, co roztřídí, totiž od ní odebere společnost AVE, která odpady sváží. „Paní známe, je to opravdu vzorový třídič odpadu. Nejezdíme pro to, co vytřídí, nějak speciálně. Bydlí nedaleko svozového místa nebezpečného odpadu. Když je svoz, vždy od ní vše odebereme," vysvětlil jednatel společnosti AVE Zbyněk Matys.
Jak třídí Ústí• Obyvatelé Ústí nad Labem do nádob na separovaný odpad během loňského roku odevzdali celkem 2 040 tun odpadu.
• V systému lze třídit papír, sklo a plasty spolu s dutými odpady.
• Město organizuje i svoz
nebezpečného odpadu a odváží i velkoobjemový odpad. Veškerý odpad lze zdarma odevzdat ve sběrných dvorech.
Podle něho takto vytříděný odpad neskončí na skládce. Po svozu ho pracovníci společnosti ve sběrném dvoře roztřídí na jednotlivé komodity, které pak někdo zpracuje.
Důchodkyně tvrdí, že by chtěla svoje zkušenosti nějak zužitkovat. Nyní hledá školu, která by se zapojila. „ Jsou to suroviny a peníze. Možná by si mohla tříděním odpadu ještě nějak přivydělat," uvedla Ledinská.
Podle ní by se děti měly naučit třídit více než dosud. „Nejvíce mne dokáže naštvat, když otevřu popelnici a ve velkých pytlích najdu sklenice od kečupu a zmačkané prázdné lahve. Lidé jsou líní je vytřídit a odnést do správného kontejneru," rozčiluje se. Jejím snem prý je lepší systém třídění odpadu na více složek. Podobný viděla v Mělníku a je mnohem lepší než ústecký.