„Já nevzpomínám na Husovu smrt, ale na tragickou smrt mého manžela," svěřila se nedávno smutně Deníku Eva Zatloukalová. „Můj manžel byl mezi těmi šestnácti, kteří to nepřežili. Stalo se to ve čtyři hodiny odpoledne. I když uběhlo přesně padesát let, pro zraněné a pozůstalé je událost stále živá a bolestná."

Co se vlastně stalo? Strojvedoucí parní lokomotivy nákladního vlaku ignoroval omezení rychlosti a posléze návěstidlo, jež mu přikazovalo, aby zastavil. Za mostem si strojvedoucí všiml stojícího nákladního vlaku. Okamžitě sice použil rychlobrzdu, ale vzhledem k tomu, že nikdo neprovedl zkoušku brzd a ani je nepřipravil k provozu na vagonech, brzdila pouze lokomotiva. Narazila do vlaku a vykolejila tak nešťastně, že zasáhla projíždějící osobní vlak.

„Na místě zahynulo 14 lidí, 22 bylo těžce a 43 lehce zraněno," popisoval nehodu Josef Oliva, člen Spolku přátel historie dopravy Čtvrtkaři. „Po několika dnech další dva podlehli svým zraněním," pokračoval Oliva.

„V současnosti nikde, ani na internetu na zájmových webech, o nehodě nenaleznete jediné slovo. Ostatně, dobový tisk, tehdejší Průboj, otiskl maličkou zprávičku o rozměrech 4,5×7 cm i s nadpisem. Všichni viníci byli nakonec soudy odsouzeni k mnohaletým trestům, to ale život, nebo zdraví, nikomu nevrátí," upozornil Oliva.

„Událost byla zřejmě málo závažná," ironicky k tomu podotkla pozůstalá Zatloukalová s tím, že po celých padesát let, které od nehody uběhly, trvalo, než se oběti neštěstí dočkaly alespoň malého pomníčku.

„Moc mne potěšilo, když z popudu Spolku historie dopravy Čtvrtkařů, byla v pátek 6. července 2012 odhalena pamětní deska obětem v místě neštěstí," řekla o tom vdova Zatloukalová.

„Důstojné pietní místo setkání podpořily i projíždějící vlaky, které místo nehody zdravily houkáním. Poté v církvickém kostelíku střekovský farář Josef Mazura odsloužil zádušní mši za oběti nehody," dodala.