Bakterie nebezpečné nemoci přežívá ve vodovodních trubkách. Někteří Ústečané proto mají obavy, zda město nezanedbává kontroly a dezinfekce vodovodů ve školách, mateřinkách a domovech důchodců.

SLABŠÍ IMUNITA DĚTÍ A SENIORŮ

Například i Ústečanka Marcela Urbanová. Prý zapátrala na internetu a zjistila, že největší problém mají třeba menší děti nebo lidé v důchodu kvůli slabší imunitě. Obrátila se kvůli tomu i na ústeckou primátorku Věru Nechybovou.

„Chtěla jsem vědět, jak město ošetřuje trubky ve školách. Sice jsem odpověď od primátorky dostala, ale nebyla moc vyčerpávající,“ postěžovala si matka čtyř dětí ze Střekova.

Nechybová uvedla, že například všechny domovy důchodců, které město zřizuje, s výjimkou Chlumce, si vodovody pravidelně kontrolují nebo mají speciální přístroj na dezinfekci. „Samozřejmě ještě všechny naše organizace prověříme, abychom to věděli přesně a měli jistotu,“ slíbila.

Co se městských zařízení týče, například v domově seniorů ve Velkém Březně provádějí pravidelné kontroly vždy v červenci.

„Je to naše interní preventivní opatření. Stojí to zhruba čtyři tisíce korun. Zjistíme-li bakterii ve vodovodu, obec provádí chlorizaci na své náklady a po čtrnácti dnech opět testy,“ vylíčil ředitel domova Tomáš Kříž.

KRAJSKÉ KONTROLY VLASTNĚ NEJSOU

Naopak Ústecký kraj na otázku, zda dělá kontroly ve svých budovách, odpověděl zamítavě. „Ústecký kraj tyto kontroly neprovádí. Kontrolním orgánem je krajská hygienická stanice,“ odpověděla Markéta Flochová z kanceláře hejtmana.

Ústecká krajská hygienická stanice (KHS) podle své ředitelky Lenky Šimůnkové dělá kontroly na legionellu pouze namátkově. „Nebo v souvislosti s nahlášeným případem. Dělat je pravidelně musejí sami vlastníci budov,“ poznamenala Šimůnková.

Jak doplnil její kolega epidemiolog Josef Trmal, průměrně v Ústeckém kraji onemocní legionellou deset lidí ročně. „Doporučujeme čistit nejen vodovodní rozvody, výměníky, ale třeba i sprchové růžice od vodního kamene a kalů, protože vytvářejí pro množení bakterie ideální prostředí,“ popsal Trmal.

Podle něj se nakazíte legionellou spíše z vodního aerosolu, tedy ze sprchy, než klasickou koupelí ve vaně. „Dokonce pamatuji případ, kdy byli pacienti líní si uvařit vodu a zalévali si instantní kávu teplou vodou z vodovodu. Někteří onemocněli a došlo i k úmrtí. Rozhodně nedoporučuji pít teplou vodu z vodovodu,“ upozornil Trmal.

Nejznámější případ úmrtí na legionellu, nebo také legionářskou nemoc, se v ČR stal ve Zlíně před třemi lety. Zemřel na ni cizinec, který se ubytoval v tamním wellness hotelu, bohužel zamořeném touto bakterií. Soud za to pak na čtyři roky odsoudil provozního ředitele hotelu, který se nepostaral o pravidelné kontroly vodovodu.

Název nemoc dostala po setkání veteránů Americké legie, kteří se nakazili v luxusním pensylvánském hotelu z vody uvolňované zamořenou klimatizací.