Kritici normy ji označují za náhubek a útok na demokratické principy.

Až dosud jednání zastupitelstva probíhalo tak, že po skončení debaty zastupitelů se mohli ptát Ústečané. Často pak o různých tématech s politiky diskutovali. Nová norma dává možnost obyvatelům města se k bodům na zastupitelstvu vyjádřit. Ovšem jen na začátku projednávaného bodu. Pak již veřejnost slovo nedostane. Vedení města tvrdí, že tak názory lidí zazní prioritně.

„Názor, že vyřídíte názory prioritně, zní sice hezky, ale efekt je opačný. Jde jen o to veřejnost omezit," tvrdí například David Daduč. Ten vystupuje téměř na každém jednání zastupitelstva a vůči projednávaným bodům bývá často kritický. Podle něho právě až v diskuzi často zazní závažné informace.

Stránka I love Ústí označila novou normu za náhubek. „Chránit naše město před dalším rozkrádáním tak bude značně složitější," tvrdí administrátoři. U mnohých Ústečanů si za to politici vysloužili kritiku. „Je to opět cenzura, soudruzi," upozorňuje třena Jan Trejbal.

Radní Arno Fišera (ČSSD) řekl, že nevidí na nové úpravě nic špatného a kritika je jen názor některých lidí.

„Na kraji to takto funguje řadu let," prohlásil.

Opozice ale s takovou praxí nesouhlasí. „Nedomnívám se, že omezovat veřejnost takovouto formou je nejlepší," tvrdí Tomáš Indra z ODS. Podle něho by bylo mnohem vhodnější určit počet diskuzních příspěvků na člověka nebo stanovit časový limit pro délku jednoho příspěvku.

Například radní Josef Macík (ČSSD) připustil, že vedení města to dělá proto, aby mělo klid. Podle něho diskutující často „napadají názory zastupitelů a vnášejí do jednání chaos." Nová norma tak údajně nastaví řád.