Svůj účet na Facebooku zmrazil ústecký centrální obvod. Jednak nebyl oficiálně schválený jako nástroj pro komunikaci s lidmi, kteří tu žijí, jednak si na něm uřízl ostudu kvůli předčasnému zveřejnění fotografií z otevření nového hřiště na Klíši.

Po zveřejnění snímků se strhla lavina kritických příspěvků. Vyčítaly obvodu, že na slavnostní otevření nepozval iniciátorky stavby z iniciativy Klíše Střížovický vrch – Klíšeberg. Hřiště totiž vzešlo z takzvaného participativního rozpočtu určeného na vítězné projekty obyvatel města. Jak vysvětlila místostarostka Marie Jakubcová (UFO), všechno začalo kvůli předtáčení propagační reportáže. Obvod na hřiště pozval děti, přizvaná firma předtočila rozhovor a připravila fotografie. „Ty jsme pak dali na Facebook,“ vylíčila místostarostka.

Poté se začaly objevovat příspěvky, které na nepřítomnost autorek projektu z iniciativy Klíšeberg upozornily. Například Ondřej Suchý napsal, že by jim především chtěl poděkovat. „Nevím, zda je počítáte mezi kolegyně, ale já bych je chtěl výslovně zmínit, protože aktivní lidi je potřeba oceňovat,“ napsal v diskusi.

Ozvala se i opoziční městská zastupitelka Karolína Žákovská (PRO! Ústí). „Je pravda, že jste na otevírání hřiště nepozvaly autorky návrhu?“ ptala se zastupitelka.

„Moc mě to mrzí“

Jenže příspěvky začala místostarostka Jakubcová mazat a nakonec ze sítě zmizel celý profil obvodu. „Celý ten incident mě teď moc mrzí. Fotky jsem zveřejnila, jelikož jsem měla radost, že hřiště pro děti vyrostlo. My chtěli udělat skutečné, oficiální slavnostní otevření a také ho uděláme, jakmile bude vše hotové, a pozveme autorky návrhu. Hřiště ještě potřebuje pár zásahů lakýrníka a branku,“ pokračovala Jakubcová.

Situaci nakonec uklidňovala starostka Hana Štrymplová (ANO). Zmrazení profilu označila za zkratkové, emotivní, ale netaktní. „Profil zřídila fyzická osoba, která bude zveřejňovat příspěvky obvodu, nebyly nastavené korektury, editace, kontrola příspěvků a schválení zveřejnění. Administrátor jako vlastník profilu podle svého úsudku a cítění pojal některé příspěvky negativně jako útok na sebe či úřad a komunikaci zablokoval. To nebylo korektní,“ omluvila se Hana Štrymplová.

Nicméně iniciátorky projektu, ač chtějí i po incidentu s obvodem dál spolupracovat, už ale jako partnera chtějí jen starostku Hanu Štrymplovou. Například Michaela Valášková, která nepovažuje přístup místostarostky Jakubcové za profesionální a s její prací není spokojená. „Připravujeme rekultivaci Vrchlického sadů včetně parku a dětského hřiště. Snad se to podaří,“ dodala.