Krajská zdravotní je po pěti letech existence údajně v nejlepší finanční situaci ve své historii. Předseda představenstva Radek Scherfer tvrdí, že díky úsporám je firma, pod kterou spadá pět nemocnic Ústeckého kraje, v zisku.
„Před rokem jsme měli vyčerpaný kontokorentní úvěr a měli ztrátu. V současné době máme hospodářský výsledek plus 25 milionů, kontokorent je na nule a na účtech máme kolem 125 milionů korun," tvrdí Scherfer. Podle něho je nemocnice vystavená šikaně. Jako poslední jmenoval návrh na insolvenci od společnosti Labská investiční. Tu nakonec soud zamítl.
Podle vedení nemocnice mají takové zprávy dopad nejen na jejich dodavatele, ale i na personál. „Mladí lékaři se občas ptají, zda k nám mají vůbec nastoupit," řekl náměstek ředitele Jiří Madar. Dalším problémem jsou podle vedení nemocnice nízké zálohy od zdravotních pojišťoven na lékařskou péči. Podle Madara jsou například od VZP měsíčně nižší o 2,5 milionu korun.
KZ se ale bude muset vypořádat s problémem nákupu přístrojů z evropských dotací. Dotační úřad nařídil takzvaný odvod, tedy že bude muset vrátit dotaci 357 milionů korun. S tím ale nemocnice nesouhlasí a bude se bránit. „Opakovaně jsme dokázali, že přístroje máme, vše funguje a vše bylo v pořádku," uvedl Scherfer.
Dodal, že málokdo si uvědomuje, jak je KZ významnou společností v regionu. Protože pod ní spadá pět nemocnic- v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově, patří k největším zaměstnavatelům v kraji. Pracuje v ní 6 300 zaměstnanců, z toho kolem 800 lékařů a 2 800 zdravotních sester. Zbytek tvoří například administrativní pracovníci, technický personál a další lidé.
Přestože se vedení KZ chlubí dobrými hospodářskými výsledky a zvyšováním platů v posledních letech, ministerstvem zdravotnictví slíbené navýšení platů zdravotníkům nedá. Již na začátku léta nemocnice oznámila, že v platbách pojišťoven na zvýšení platů nedostala potřebné peníze.