Referendum o zákazu hazardu v Ústí nad Labem nejspíše nebude. Úředníci ústecké radnice neuznali iniciátorům referenda před tři tisíce podpisů pod petici, která požaduje jeho vypsání. K tomu, aby ho zastupitelé museli vyhlásit, by jich bylo téměř ještě pět set. Lidé z iniciativy Ústí bez hazardu zvažují, že se obrátí na soud.

Radnice uznala jen 7016 podpisů. K vyhlášení referenda jich je potřeba sedm a půl tisíce. „„Abych předešel jakýmkoliv dohadům, diskuzím anebo spekulacím, chci všem připomenout, že posuzování o uznání či neuznání podpisu na podpisovém archu má striktní pravidla," řekl tajemník Jiří Javorčák.

Automaty v Ústí V Ústí nad Labem podle iniciátorů petice v současné době funguje zhruba 800 různých typů výherních hracích přístrojů. Platná vyhláška povoluje provozování heren na 109 místech po celém městě.  Za to, že v Ústí herny fungují, město do svého rozpočtu získá ročně zhruba 50 milionů korun. Podle aktivistů v nich obyvatelé Ústí prosázejí zhruba miliardu korun ročně.

Podle něho byly v podpisech chyby. Na petiční archy se prý podepsali lidé, kteří nebydlí v Ústí, nebo jim ještě nebylo osmnáct let či nebyly čitelné. „Na posledních dodaných podpisových listinách byly dokonce podpisy zfalšovány tím, že byly uvedeny fiktivní osoby, jejichž existence nebyla prokázána," tvrdí radnice.

Iniciátoři petice počkají, až jim město vrátí podpisy a označí chyby. „Prostudujeme  je a pokud podpisy vyřadili neoprávněně, obrátíme se na soud," řekl jeden z nich, Václav Pištora. Dodal, že tak by bylo možné udělat referendum ještě během říjnových komunálních voleb.

Zakázat automaty chtějí i městští radní. O vyhlášce budou ústečtí zastupitelé hlasovat v pondělí.