Reportér Ústeckého deníku vyrazil do kampusu na Klíši zjistit od studentů, jak se změnil studentský život po prosincové tragédii a jaké konkrétní bezpečnostní kroky vedení školy vůči svým studentům a zaměstnancům podniklo.

Studenti ústecké vysoké školy vnímají snahu o větší bezpečnost, ovšem zároveň přiznávají, že opatrností a zvýšenou pozorností příliš neoplývají.

„Na tom celém je nejděsivější, že člověk si musí dávat pozor na všechny. Musel by být obezřetný proti všem. Co já vím, jestli nejsou potencionálními útočníky i lidé, se kterými se bavím. Přiznám se, že obezřetnější úplně nejsem,“ řekl reportérovi Ústeckého deníku student historie a společenských věd pro vzdělávání Jiří Chvátal.

Výhrůžný dopis

V budově Univerzity Hradec Králové se v pondělí 11. března odehrával rozsáhlý zásah policie. Tamní univerzita byla mezi několika vysokými školami, které dostaly anonymní e-mail, ve kterém pisatel vyhrožoval střelbou. Policie přistoupila k evakuaci studentů, pracovala totiž s informací, že pisatelem výhružného e-mailu je student oné univerzity. Později byla tato informace vyvrácena. Výhrůžný e-mail obdrželo šest univerzit. Včetně ústecké UJEP.

„Dostáváme informační e-maily, víme, že univerzitu budou policisté víc hlídat, ale upřímně přiznávám, že obezřetný také příliš nejsem,“ pokyvoval hlavou Filip P., který na univerzitě studuje produktový design.

Situace se na českých univerzitách změnila po 21. prosinci loňského roku. (Psali jsme přehledně v tématu zde.) Tehdy jeden ze studentů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy střílel v sídle fakulty na náměstí Jana Palacha v Praze. Útok si vyžádal 14 obětí a 25 zraněných, sám útočník spáchal sebevraždu. Počtem obětí se útok stal nejhorší masovou střelbou v moderních dějinách Česka a jednou z nejtragičtějších střeleb v Evropě.

Ústečtí studenti přiznávají, že po této děsivé události nebyla situace příjemná, ale že to samé se mohlo stát kdekoliv jinde a že proti takovému chování jedince vlastně neexistuje stoprocentní ochrana.

„Koukám se víc kolem sebe a máme možnost využít psychologické pomoci,“ prozradila studentka Alena K.

Nové autobusy na pravidelných linkách MHD v Ústí nad Labem, ilustrační foto.
MHD v Ústí nad Labem čeká velké přečíslování i přetrasování linek

Psychologické poradenství je součástí Poradenského centra UJEP, studenti i zaměstnanci se na poradnu mohou kdykoliv obracet i s jinými problémy než těmi aktuálně bezpečnostními.

Ústecký univerzitní kampus se od prosincové střelby v Praze stal místem, kde studenti naráží běžně nejen na studující kolegy či kamarády, ale i na policisty se samopaly. Ti mimochodem těsně po střelbě hlídali v Ústí i vlakové nádraží a OC Forum.

„Univerzita okamžitě vstoupila do kontaktu s policií. Po dobu neurčitou jsou policejní hlídky v lokalitách univerzity několikrát denně,“ uvedla Jana Kasaničová. V týdnu zde bylo možné zahlédnout i trojčlenné hlídky se samopaly.

Mrkněte, jak jste se bavili na 4. Společenském plesu Severní Terasy.
Tipy na víkend: Ples Severní Terasy, Točílas s Naturalem a romský zpěvák Oláh

Mluvčí univerzity Jana Kasaničová Deníku potvrdila, že anonymní e-mail s výhrůžkami ústecká univerzita dostala během pondělního dne, stejně jako několik dalších univerzit v zemi.

„Přijali jsme adekvátní bezpečnostní opatření. Provádíme dohled na dotčené objekty univerzity, ke kterým byly vyslány policejní hlídky,“ objasnila policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Vedení UJEP Deníku podrobně představilo konkrétní kroky, kterými univerzita prochází v souvislosti se zvýšenou bezpečností. V první polovině ledna proběhlo jednání s krajským policejním ředitelem, kde zástupci univerzity vyslechli návrhy pro zajištění bezpečnosti v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

„Zaměstnance proškolili odborníci na ochranu takzvaných měkkých cílů. S policií jsme také domluvili termín a místo taktického cvičení proti útoku aktivního střelce, které proběhne 23. dubna,“ pokračovala univerzitní mluvčí.

MHD Ústí nad Labem, ilustrační foto.
PŘEHLEDNĚ: Víme, jakých linek MHD se týká přečíslování a přetrasování

Kromě toho univerzita zřídila skupinu pro bezpečnost na půdě školy a zaktualizovala směrnice rektora k řešení mimořádné události. Finální verze směrnice by měla vstoupit v účinnost v dubnu tohoto roku. Univerzita navíc chystá zavedení krizového informačního systému.

Studenti jsou nabádáni k tomu, aby jakoukoliv podezřelou situaci bezprostředně ohlásili policii. „Nemáme úplně speciální semináře ohledně bezpečnosti, ale někteří kantoři se s námi na toto téma baví. Nepodceňují to,“ dodala studentka Alena K.

Mohlo by vás zajímat: Na jakých školách na Ústecku dosahují žáci nejlepších výsledků u přijímaček?

Zdroj: Deník/Jan Pechánek