S nápadem přišel nový ředitel ústecké zoologické zahrady Jiří Bálek. Vydry by tak v nyní prázdném bazénu nahradily lachtany. Samec Moritz, který léta bavil svými kousky, loni v prosinci uhynul.

„Vše je zatím ve stadiu příprav. Získat mořské vydry není vůbec jednoduché," uvedl Jiří Bálek. V Evropě je prý mají jen dvě zoologické zahrady. Chovné programy existují v USA a Japonsku a ústecká zahrada s nimi usilovně jedná.

Snadná investice

Vydry by údajně byly do prázdného bazénu po lachtanech vhodné. „Úprava by si vyžádala relativně nízké náklady," vysvětlil ředitel.

Tučňáci nejsou problém

Během jednání rady města se Jiřího Bálka radní na vydry ptali. „Všechny to velmi nadchlo," prozradil radní Jaroslav Haidler.

Další možností, o které zahrada uvažuje, je expozice tučňáků. Ty prý není problém získat. Ovšem úprava bazénu by si vyžádala mnohem větší náklady.

A rozšíření bazénu tak, aby vyhovoval chovu lachtanů, je otázkou několika desítek milionů korun. V plánech zoo proto mají přednost vydry. Pokud vyjdou, tučňáci zde nebudou. Pokud ne, mohou se návštěvníci těšit na tyto ptáky.

Unikátní a roztomilé zvíře

Vydra mořská obývá pobřeží Tichého oceánu od Japonska, přes asijské pobřeží Ruska a od Aljašky po Kalifornii. Dorůstá bez ocasu délky až 145 centimetrů, váží až 45 kilogramů.

Má velmi hustou a kvalitní kožešinu. To na konci devatenáctého století celý druh přivedlo na pokraj vyhubení lovci. Díky ochraně se populace rozrůstá.

„Vydry jsou velmi roztomilé. Viděla jsem je v televizi a jsou legrační. Ale lachtan a jeho cvičení, to bylo možná lepší," soudí Věra Slavíková.

Zvědavé a na zádech

Podle Jiřího Bálka by ale vydry atraktivní byly. Jsou zvědavé, hravé a před lidmi se nebudou skrývat.

Mnoho času tráví na zádech, drží se často tlapkami a na břiše konzumují potravu. Ošetřovatelé by je krmili asi pětkrát denně, což by zahradě umožnilo vytvořit pravidelnou atrakci.