„Jedná se o druh, který je v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad k vidění pouze v naší zoo," prozradila mluvčí zoologické zahrady Věra Vrabcová.

„Porod musel podle všeho proběhnout krátce před naším příchodem do práce, mládě bylo již na světě, ale bylo ještě vlhké a na samici bylo vidět, že je rozrušená," popisuje chovatelka Šárka Bělková.

Zasloužilá matka Lucka

„Čerstvě narozené mládě je s největší pravděpodobností sameček, matka se o něj stará a nosí je v náručí, ostatní členové skupiny projevují patřičnou zvědavost. Již za pár týdnů se mládě začne pouštět a zvědavě prozkoumávat okolní svět, ovšem v případě nebezpečí se okamžitě vrátí do matčiny náruče," doplňuje Bělková.

„Matkou se již počtvrté stala samice Lucka, které je devět let a narodila se v naší zoo. Otcem je samec Chap, který pochází ze soukromého zookoutku v německém Jockdorfu," informuje Věra Vrabcová a dodává:

„Chov makaků kápových má v ústecké zoo dlouholetou tradici, neboť původní zakladatelé dnešní skupiny přišli v roce 1983 jako přímý import z indické Bombaje. V současné době zde návštěvníci mohou vidět celkem pět jedinců.