Společnost bude dělat dvěma samicím. Chovatelé předpokládají, že by se tak skupinka těchto ploutvonožců mohla časem rozrůst. 

PO DLOUHÉ CESTĚ BYL V POHODĚ

Převoz dvouletého tuleně se podle mluvčí obešel bez potíží. Cesta trvala osm a půl hodiny.

"Casper byl úplně v pohodě, okamžitě z bedny vylezl, zprvu se trochu rozhlížel, ale po několika minutách vklouzl do bazénu za oběma samicemi, které jej zvědavě pozorovaly. Kontakt proběhl zcela bez problémů, takže návštěvníci již v našem bazénu mohou vidět tři tulení hlavy vykukující z vody," popsala mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Ústecká zoo se chlubí novým tuleněm.Zdroj: Deník/Karel Pech

Casper je podle chovatelů zvídavý a ochotný se učit. "Umí si vzít rybu z ruky, nechá chovatele, aby se ho dotýkali na těle, umí se dotknout ruky čumákem či dát pusu na tvář nebo si nechá aplikovat oční kapky. To vše je důležité při kontrole zdravotního stavu a případných veterinárních vyšetřeních," popsala zooložka Ilona Pšenková.

SPOŘÁDÁ AŽ PĚT KILO RYB ZA DEN

Casper dosud žil se svými rodiči a sourozenci zhruba ve dvouhektarové přírodní nádrži. "Nikdy u něho nepozorovali žádnou agresi vůči chovatelům či jiným tuleňům," poznamenala Pšenková.

Jídelníček tuleně v současné době tvoří čtyři až pět kilogramů ryb denně, dostává sledě, makrely nebo huňáčky.

Dvě samice v ústecké zoo byly bez partnera od loňského prosince, kdy museli zoologové samce utratit kvůli akutnímu onemocnění trávicího ústrojí.

Chov tuleňů v ústecké zoo začal v roce 2001. V roce 2010 na svět přišlo první mládě tuleně obecného nejen v historii ústecké zoo, ale také v rámci českých a slovenských zoologických zahrad.

Právě v rozšíření chovu díky Casperovi nyní chovatelé doufají. Podívat se na celou tulení skupinu mohou přijít lidé do zoo v říjnu denně do 17:00.