Už pět týdnů zůstávají kromě obchodů a služeb zavřené po celém Česku i zoologické zahrady. Ztráty se zatím vyšplhaly v Ústí nad Labem na dva a půl milionu korun. Péče o zvířata ale zůstává stoprocentní, černé scénáře ze zahraničí, kde zoo nemají na krmení, v Ústí nehrozí.

Zoologická zahrada má podle ředitele Romana Končela dostatek peněz pro zajištění svého fungování. Zřizovatel, tedy město Ústí nad Labem, dává zoo roční příspěvek, který se postupně během celého roku odčerpává a doplňuje dalším provozem. „Každý rok také čerpáme příspěvek určený zoologickým zahradám, který poskytuje Ministerstvo životního prostředí. Vzhledem k současné situaci bude možné tento příspěvek čerpat v dřívějším termínu oproti minulým letům,“ vysvětlil ředitel. Na soukromé dárce se proto na rozdíl například od záchranných stanic obracet nemusí.

Přestože Ústí řeší ekonomické dopady koronaviru a rozhodlo se preventivně pozastavit některé investice, zoologické zahrady se to zatím netýká. „Radní schválili realizovat projektové záměry v zoo,“ informovala po posledním zasedání městské rady mluvčí magistrátu Romana Macová.

Ohrožená by podle ředitele neměla být ani injekce v podobě přislíbeného úvěru 350 milionů. „Nemáme žádné informace o změně se zamýšlenou půjčkou pro naši zoo,“ potvrdil Končel.

Velké komplikace ale způsobily zavřené hranice, které znemožnily příchod nových zvířat. „Ze zoologické zahrady v Amsterdamu byl na konec dubna plánován transport samce anoa nížinného a samce zoborožce vrásčitého, který se vzhledem ke zdravotní krizi posunul na dobu neurčitou,“ popsala mluvčí zahrady Nikola Roštejnská.

„Stejná situace platí i pro sjednaný příchod šestice kaloňů pobřežních ze Zoo Lipsko,“ dodala.

Bezpečnostní opatření ze zahrady vyloučila nejen veřejnost, ale i část jejích zaměstnanců. „Abychom minimalizovali možnost nákazy, upravili jsme pracovní režim našich zaměstnanců. Do práce chodí pouze ti, jejichž pracovní náplň zahrnuje péči o zvířata a areál tak, aby se v práci nepotkávali a neohrozili fungování jednotlivých úseků,“ doplnila k současnému chodu mluvčí Roštejnská.

Pracovníci útvaru kontaktu s veřejností a ekonomického útvaru pracují z domova, v práci je přítomen vždy jen jeden z kolegů pro řízení běžné agendy. Většina zvířat ale absenci návštěvníků zatím s radostí oželela.

„Zvířata mají méně rušivých podnětů ze strany návštěvníků, proto si neobvyklý klid patřičně užívají,“ podotkl ředitel Roman Končel. Kontakt s lidmi ale chybí orangutanům, pro něž jsou návštěvníci vítaným zpestřením. „Nyní nemají takové obecenstvo, kterému mohou ukazovat své kousky,“ dodal ředitel.

Vítězství v soutěži

V pátek 17. dubna oznámila ústecká zoologická zahrada zisk prvenství v soutěži Bílý slon. Tu vyhlašuje sdružení Česká zoo pro zoologické zahrady sdružené v Unii českých a slovenských zoologických zahrad. Ústecká zoo vyhrála v kategorii přestavba roku za rekonstruovanou expozici tučňáků brýlových.