Na cestu z Brna domů jen tak nezapomenou. V neděli 13. října se trojice hráčů amerického fotbalu z ústeckého klubu Blades spolu s další cestující vracela po dálnici D1 z Brna, kde byla na mezinárodním zápase podpořit své kamarády. Na 49. kilometru v opačném směru viděli ohnivé peklo. Převrátila se tam cisterna převážející olej, do níž následně narazilo několik aut. Po nárazu čtvrtého se objevily první plameny. Při nehodě zemřel jeden člověk, ostatní se naštěstí povedlo zachránit.

„Viděl jsem, že v našem pruhu auta před námi brzdí. Zpomalil jsem a následně zastavil. Svodidla oddělující směry byly vychýlené a v opačném směru se nacházela převrácená cisterna,“ popsal nepříjemný zážitek jeden z hráčů Tomáš Plíhal.

Hromadná nehoda na dálnici D1 v prostoru křižovatky Psáře na 49. kilometru ve směru do Brna.
Hromadná nehoda a požár cisterny zablokovaly dálnici D1. Na místě jsou zranění

Jako řidič zvolil pro zastavení auta co nejbezpečnější místo. „Viděli jsme, že kamion z naší strany hoří. Plamen nebyl velký, v autě vozím hasicí přistroj, tak kamarády napadlo, že ho zkusí uhasit,“ vylíčil Plíhal. Jeho spoluhráči si vzali reflexní vesty, hasicí přístroj a pokoušeli se s ním oheň zkrotit. „Než jsme se k požáru dostali, mohlo to trvat dvacet, třicet vteřin, tak se rozšířil a zvětšil. Vypotřebovali jsme celou náplň, ale plameny se vůbec nezmenšily,“ dodal Ondřej Habart.

Trojice věděla, že na druhé straně jsou zranění lidé, a tak jim šli pomoct. Zároveň však vinou žáru začaly u okolních aut vybuchovat pneumatiky. „Obával jsem se velké exploze, náš vůz jsem raději přeparkoval dál od požáru, schoval jsem ho za kamion, jehož řidič na místě pomáhal,“ sdělil Plíhal.

Ilustrační snímek. Parkování.
Ústí chce zdražit parkování v centru. Přibudou i ulice se zvýšeným tarifem

Mladíci se nejprve snažili dostat zraněné lidi do bezpečné vzdálenosti od hořící cisterny. Několikrát museli zraněné posouvat, protože se oheň zvětšoval.

Když přemístili zraněné dál od plamenů, chtěli zmírnit další možné škody vzniklé nehodou. „Chtěl jsem přivázat zničené auto po nehodě k našemu, abychom jej odtáhli do míst, kde tolik nepřekáželo,“ přiblížil Habart své plány. Vzhledem ke špatnému stavu vraku ale nebyl odtah možný.

Trojici Ústečanů nebyl osud jiných lidí lhostejný, pomohli zraněným a za jejich čin jim ve středu poděkoval primátor města Petr Nedvědický. „Jsem hrdý na to, že v Ústí nad Labem máme tři frajery, kteří dokážou pomoct ostatním, i když riskují vlastní bezpeční,“ řekl.

Děsiví čerti strašili v centru Ústí.
FOTO, VIDEO: Děsiví čerti strašili v centru Ústí