Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústecké muzeum bývalo hospodskou atrakcí

Ústí nad Labem - Muzeum města Ústí nad Labem. Dnes bezesporu překračuje okresní, či regionální význam. Spolupracuje se zahraničními, či prestižními českými ústavy. Jeho sbírka dosahuje milionů předmětů.

11.9.2016
SDÍLEJ:

Muzeum města Ústí nad Labem.Foto: Kateřina Klabzubová

Lze se v ní najít nespočítatelné množství nenahraditelných unikátů a pracují pro něj respektovaní odborníci. Ústečané na něj mohou být právem hrdí. Přesto jeho začátky v 19. století bývaly skromné.

ZLATÁ LOĎ V HRNČÍŘSKÉ

Gewerbeverein Aussig, neboli Živnostenský spolek Ústí, projednal a schválil založení ústeckého muzea už 5. ledna 1876. Pro veřejnost muzeum otevřelo teprve 2. září 1876.

Začátky nebývají oslnivé a tak své první expozice muzejníci vystavovali v místnostech hostince Goldenes Schiff, neboli Zlatá loď v dnešní Hrnčířské ulici. Na druhou stranu, byla tu zpřístupněna také první veřejná studovna.

Základem sbírek byla kolekce starožitností, řemeslných nástrojů a výrobků. Muzeum je získávalo především dary a menšími koupěmi. Z inventářů se dozvídáme, že v depozitářích mělo sotva šest stovek sbírkových předmětů.

Příznačným rysem té doby bylo jednoznačné národnostní vymezení muzea jako ústavu sloužícího především německým občanům města. Ústečtí patrioti a školní výpravy ovšem nemuseli chodit za poučením do hospody dlouho.

JAKO MIGRANTI

Již v prosinci téhož roku se muzeum stěhovalo do budovy radnice v Solní ulici. Časté stěhování ovšem práci badatelů a muzejníků ovlivňovalo dlouhá léta. Jako migranti putovali po městě až do roku 1919 a ve své historii se stěhovalo osmnáctkrát

Muzeum však stále nemělo svou budovu. Toto se změnilo částečně v roce 1919. Tehdy se sbírky stěhovaly popatnácté. Tentokráte do trmického zámku, který městu věnovala rodina Wolfrumů. Stálé umístění znamenalo odrazový můstek pro další sbírkotvornou a výstavní práci, rozvíjení vědeckého bádání.

Ústecký Živnostenský spolek byl zřizovatelem a vlastníkem muzea. Až do devadesátých let devatenáctého století v něm pracovali pouze dobrovolníci. Roli jeho prvního profesionálního správce přijal v roce 1894 Adolf Kirschner.

Jmenování padlo na správného člověka. Kirchner coby správce muzea podstatným dílem rozšířil jeho sbírky.

Kirchner patřil taky k prvním ústeckým archeologům a založil jeho archeologickou sekci. Nejslavnějším nálezem Adolfa Kirchnera je husitský kachel se sv. Václavem ve Svádově. Sesbíral také obrovské množství dobových fotografií a pohlednic.

Bohužel, jeho práci poznamenala řevnivost ze strany Regionálního muzea v Teplicích, kde v té době působil jeden ze zakladatelů moderní archeologie Robert Weinzierl.

Spory utichly až po roce 1905, kdy se ukázalo, že ústecké muzeum může zajistit výzkumy se stejnou odbornou erudicí, jako jeho teplický protějšek.

Původně mělo muzeum jen tři oddělení. Uměleckořemeslných a technických výrobků, dále přírodovědecký kabinet se sbírkou strojů a nářadí a knihovnu s řadou odborných časopisů. Po čase muzeum změnilo své zaměření z uměleckoprůmyslového na vlastivědné.

DO SPRÁVY MĚSTA

Na financování muzea se svou částí samozřejmě podílelo i město Ústí nad Labem. Na žádost muzejního výboru zvyšovalo svůj příspěvek až na osm stovek zlatých ročně od roku 1897. Od tohoto roku pak zasedal v muzejním výboru i zástupce města.

Výbor se snažil, aby město převzalo muzeum zcela do své správy. Vyjednávání trvala až do dalšího století, kdy v roce 1901 kdy vznikla Museumsgesellschaft Aussiga od 8. prosince 1902, už coby Městské muzeum, mělo vlastivědný charakter se všeobecným zaměřením.

Jak jeho sbírky rostly, byli muzejníci nuceni vytvořit geologické a mineralogické oddělení. Rozšířili také historické oddělení, jehož nejvýznamnější akcí byla výstava ke 100. výročí bitvy u Chlumce v městské knihovně v roce 1913.

ARCHEOLOGIE NABÍRÁ

Další kredit muzejníci získali za první republiky. Pozornost si zaslouží zejména archeologické výzkumy Ernsta Simbrigera z třicátých let. Hospodářská krize počátkem třicátých let však ztížila činnost muzea. Muzejní společnost již sama neměla dostatek prostředků pro provoz muzea.

Proto 19. prosince 1935 odsouhlasilo zastupitelstvo Ústí nad Labem dohodu, podle níž kryla městská správa výdaje na budovu a personál. Muzejní společnost měla zajišťovat ostatní věcné potřeby.

O přesunu do bývalé školní budovy na Lidickém náměstí pak úřady rozhodly v roce 1972 a správce celého „muzejního bloku" je od roku 1995.

Svou historii si muzejníci připomínají výstavou Již 140 let.

„Potrvá prozatím do konce roku. Návštěvníci se mohou podívat nejen na někdejší způsob prezentování sbírek, ale třeba i s Rokem trpaslíka, aférou okolo výstavy erotického šperku, kdy na nás podali trestní oznámení, vystavujeme i státní cenu Gloria musaealis a mnohé další," uzavřel ředitel muzea Václav Houfek.

Autor: Janni Vorlíček

11.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
sport, hokej Ústí a Třebíč
17

Tuhá bitva za tři body, Slovan vydřel výhru

Ilustrační foto

Epidemie žloutenky se šíří Ústím, onemocněl i úředník z Neštěmic

Festival Sudety zve na legendu písničkářského undergroundu

Ústí nad Labem - Muzeum města Ústí ve čtvrtek od 17 hodin hostí vzpomínkový literárně-hudební večer Král ironie.

Přestanov bez brankáře potupen v derby, Chuderov rozdal další tucet

Ústecko /FOTOGALERIE/ - V 8. kole 1. B třídy potupily Chabařovice v derby Přestanov, jenž neměl brankáře. Chuderovští nadělili doma dalšímu soupeři dvanáctku, Chlumec udolal poslední Podluží, Hostovice přestřílely Březiny. Svádov prohrál.

FOTO, VIDEO: Polévka je grunt. Pár uvařil mexickou a vyhrál soutěž

Ústí nad Labem - V klání amatérských kuchařů zvítězila v Ústí pálivá polévka. 

Slovan zase jednou doma, hokejisté vyzvou Třebíč

Ústí nad Labem – V 15. kole WSM Ligy se hokejisté Ústí představí na domácím ledě. Bude to teprve pošesté v sezóně, přivítají Třebíč.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení