Když totiž roku 1989 režisérka Marie Poledňákové natáčela svůj slavný film Dva lidi v zoo s orangutany, slony a dalšími exotickými zvířaty, svou roli sehrálo právě toto legendární nákladní autíčko. Jako takové ho ústecké muzeum přijalo do svých sbírek jako neobvyklý exponát.

V populárním filmovém snímku mělo bíločerný zebří nátěr a objevilo se mimo jiné ve scéně záchrany hlavního dětského hrdiny, který se topil v jezírku s hrochy. „Stařičký nákladní vůz Multicar sem zamířil po svém vyřazení z provozu po 33 letech tvrdé služby,“ poznamenal ředitel muzea Václav Houfek.

Podle vzpomínek mistra dopravy zoo Jaroslava Havlíčka měli filmaři k dispozici vlastně dvě multikáry a hrála tam ta druhá, která ještě v zoo jezdí. „Ale potom, co u prvního stroje odešel motor, jsme spoustu dílů prohodili. Takže třeba celá kabina je skutečně ta filmová,“ popsal.

Zdroj: Youtube

Dva lidi v zoo (1989) - ukázka  Zdroj: YouTube.com/canyengue 6789

Muzeum města Ústí nad Labem chrání ve svých sbírkách i další artefakty spojené s historií zoo, a to od nejstarších památek na éru první středoevropské ptačí rezervace ústeckého obchodníka a průkopníka ekologie Heinricha Lumpeho po pozůstatky ikonických zvířat.

„Je to možná netradiční sbírkový předmět, ale určitě pro budoucí generace zajímavá regionální památka na zoologickou zahradu. Která v dějinách tohoto města plní roli jedné z největších atrakcí už od roku 1908, dob původního Lumpeparku,“ ohodnotil přírůstek vedoucí historického oddělení muzea a kurátor sbírky techniky Martin Krsek.

V přírodovědných sbírkách se nachází například kostra nedávno uhynulé slonice Kaly, roh nosorožčí samice Zamby, kosterní preparát a vycpanina samotného orangutana Ňuňáka.

Miláček Ústečanů se se vrátil. Ňuňák má domov v muzeu
FOTO: Miláček Ústečanů se vrátil. Ňuňák má nový domov v muzeu