I na městských obvodech po volbách dominují politická hnutí. Přední místa si drží PRO! Ústí a ANO 2011 v případě Střekova a centra. V Neštěmicích a na Severní Terase pak Vaše Ústí a ANO 2011. Zatímco v komunální politice velkého města zůstává hnutí premiéra Andreje Babiše hlavním hráčem, na městských obvodech to ovšem tak jednoznačné není.

Primát si tu drží především PRO! Ústí, poté Vaše Ústí a jen na Severní Terase drží ANO 2011 prvenství. V centrálním městském obvodě se ovšem nabízí spolupráce ANO 2011 s PRO! Ústí jako zcela přirozená. Ať už na základě vstřícných povolebních prohlášení nebo kupeckých počtů. Je totiž jedním z obvodů, kde by tato dvě hnutí dokázala složit většinu, v tomto případě 15 zastupitelů.

Lídr „babišovců“ Petr Nedvědický však zatím s vyjednávacím týmem mapuje terén. „Na obvodech, kde fungovala určitá míra spolupráce mezi našimi členy a těmi, kdo byli znovu zvoleni, zatím necháváme vyjednávat naše kolegy možnou formu další spolupráce. Samozřejmě bez pověření k podpisu jakékoli smlouvy,“ řekl Nedvědický.

Dosavadní místostarosta centrálního obvodu Karel Karika a také lídr PRO! Ústí v tomto obvodu ale spojení ANO (8 zastupitelů) a PRO! Ústí (7) považuje za slabé a raději by do koalice přibral ještě jednoho partnera.

„Zatím mi z toho nejlépe vychází ODS. Nejvíce ale doufám, že velká koalice na magistrátě posílí městské obvody co do peněz i pravomocí. Nechce se mi další čtyři roky dělat jen údržbáře,“ poznamenal Karika.

Podobný názor na posílení obvodů má i střekovská jednička PRO! Ústí Eva Outlá. Ta také připomněla, že spolupracuje v rámci dosavadní koaliční dohody s Jiřím Železným z hnutí Za lepší Střekov (exANO 2011).

„Funguje nám to dobře, takže to pro mne je koaliční partner. ANO je samozřejmě na Střekově silné s mnoha mandáty, takže i toto hnutí by pro nás mohlo být případným koaličním partnerem. Umíme si představit i spolupráci s ODS,“ poznamenala.

Zda to tak dopadne, zatím není jasné. V každém případě dnes bude Nedvědický jednat o případné koaliční spolupráci v obvodu právě s Jiřím Železným.

Také v Neštěmicích lze stavět koalici ANO a PRO! Ústí, na Severní Terase se ANO nabízí spolupráce s hnutím Vaše Ústí a dalším partnerem.

V Neštěmicích by dvojkoalice držela početní převahu o jeden hlas (8 mandátů), na Severní Terase (7 mandátů) potřebuje v každém případě dalšího partnera. Případnou spolupráci s hnutím ANO a PRO! Ústí nevylučuje ani jednička za Vaše Ústí Yveta Tomková.

„Vzhledem k výsledkům voleb i rozložení sil na magistrátu se tato varianta nabízí a je to i logické,“ dodala Tomková.

Zatím však ANO 2011 stále vede úvodní rozhovory a ve hře jsou i další možné varianty politické spolupráce.