VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústecké varhany postavil stejný varhanář, jako Svatovítské. Hrozí jim zánik

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Na důkladnou rekonstrukci unikátních romantických varhan v kostele Nanebevzetí Panny Marie šetří a sbírá peníze ústecká farnost už několik let.

11.12.2017
SDÍLEJ:

Pneumatické varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie pochází ze třicátých let minulého století. Potřebují nutně opravit.Foto: DENÍK/Karel Pech

Podařilo se jí shromáždit přibližně 1,5 milionu korun, ale vzrostly ceny a devastace hudebního nástroje pokročila. Takže oprava bude stát mnohonásobně víc, od 2,5 do 7,5 milionu korun.

Situaci zkomplikovalo i úmrtí Václava Urbana, který zhruba osmdesátiletý nástroj uměl zprovoznit a hrál na něj. Vedení farnosti začalo uvažovat o koupi elektronického nástroje, ale proti tomu se postavil spolek za záchranu ústeckých varhan, kterému předsedá ředitelka ZŠ Trmice Marie Gottfriedová.

"Zachování píšťalových varhan může ústecký chrám učinit ještě daleko zajímavějším a ještě víc jej může otevřít nejen lidem věřícím, ale i široké veřejnosti," říká o tom.

Jaká je aktuální situace?
Situace týkající se píšťalových varhan v ústeckém chrámu Nanebevzetí Panny Marie se stále vyvíjí. Ke stavu a možnostem zachování píšťalových varhan se vyjádřila celá řada odborníků, které naše iniciativa oslovila a požádala je o zhodnocení a o odborné stanovisko. Všechna tato vyjádření se ve své podstatě shodují v tom, že do tak významného chrámu, jakým je ústecký kostel Nanebevzetí Panny Marie, jiné než píšťalové varhany nepatří.

Jednoduchá otázka: Proč?
Cokoli jiného je pouhá nedůstojná náhražka. Zároveň se odborníci také shodují v tom, že oprava nebo jiný způsob zachování píšťalových varhan nebude jednoduchý proces. Bude vyžadovat citlivý přístup, volbu optimálního řešení a v neposlední řadě i nemalé finanční prostředky.

Jaké máte varianty řešení?
Zastáváme rovněž názor, že provizorium v podobě elektronických varhan, pokud se ukáže jako nevyhnutelné, by mělo být považováno skutečně pouze za provizorium, nikoli za dlouhodobé řešení. Z navržených variant řešení se nyní jako nosné ukazují zejména tři přístupy: 1. Generální oprava nástroje v duchu poslední koncepce Pavla Žura, 2. Pietní restaurování nebo přestavba nástroje se zachováním původní dispozice Josefa Melzera, 3. Stavba nových varhan. Další postup v této věci se bude odvíjet od dalších jednání mezi ústeckým arciděkanstvím, zástupci iniciativy na záchranu píšťalových varhan a dalšími odborníky.

Proč se vlastně spolek postavil proti koupi elektronického nástroje, čím jsou píšťalové varhany zajímavé, či unikátní, že se pokoušíte o jejich záchranu?
Základní myšlenkou všech našich úvah je přesvědčení o tom, že chrám Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem je natolik historicky, duchovně, kulturně i společensky významným prostorem, že jakékoli jiné varhany, než píšťalové, do tohoto chrámu nepatří. Jsme přesvědčeni o tom, že jakmile budou píšťalové varhany definitivně vyřazeny z provozu a zároveň se nebude intenzivně řešit jejich další osud, budou nezadržitelně chátrat, stanou se bezcenným a neopravitelným nástrojem.

Jak jsou staré a jako mají historii?
Varhany v chrámu Nanebevzetí Panny Marie byly do těchto prostor přeneseny roku 1969 z pražského arcibiskupského semináře v Dejvicích. Původní romantické dílo bratří Riegerů z roku 1902 bylo zničeno na konci 2. světové války roku 1945 po bombardování města, jehož pozůstatkem je i šikmá věž kostela. Současné varhany postavila kutnohorská firma Josefa Melzera v roce 1930. Varhanář Pavel Žur z Chrastavy je přestavěl a rozšířil dle návrhu varhaníka Karla Hrona z původních 22 hlasů na 32 hlasů při zachování pneumatické traktury. Poslední opravu nástroje provedl roku 1995 syn varhanáře Žura Joachym z Jablonce nad Nisou.

Jakou měl jejich výrobce pověst?
Lze říci, že Josef Melzer byl vynikající varhanář, vezmeme-li v úvahu hlavně zvuk a šmrnc, který mají jeho projekty. Proto je dnes Melzerovo dílo umělecky hodnoceno daleko výše, než dříve. Naprosto výjimečné a unikátní píšťalové varhany z dílny Josefa Melzera můžeme dnes slyšet například v katedrále svatého Víta v Praze, v chrámu Svatého Jakuba v Kutné hoře a neuvěřitelně cenný nástroj, poněkud zanedbaný, stojí rovněž v klášterním kostele v Doksanech.

Proč třeba nelze vzít barokní varhany z kostela svatého Vojtěcha, které tu spíš zahálejí, jelikož nejsou na tento prostor dělané, do Panny Marie, to je mezi nimi takový hudební rozdíl, nebo by to bylo příliš drahé?
Co se týká možného použití varhan z kostela svatého Vojtěcha – největší problém představuje dispozice tohoto nástroje. Jsou to sice svým charakterem univerzální koncertní varhany, ale zároveň jsou zatíženy postbarokní varhanářskou ideologií, z čehož vyplývá i jejich snížená vhodnost k využití při liturgii, pro jejíž účely lépe vyhovují varhany romantické.

Je vůbec nějaká možnost, že by lidé mohli Meltzerovy varhany slyšet v brzké době, třeba během adventu?
Píšťalové varhany jsou v ústeckém chrámu slyšet pravidelně při bohoslužbách, které stále doprovázejí svojí hrou. Současný stav varhan lze označit za silně zanedbaný, což je způsobeno přirozeným chátráním letitého pneumatického systému a absencí řádné a dostatečné údržby. Varhany se tak nachází ve stavu, kdy je při liturgii může řádně obsloužit pouze jejich znalec. Jinými slovy nejsou v natolik dobrém stavu, aby se na ně dalo koncertovat, ale hrát se na ně dá.

Jak se k problému staví vedení farnosti a litoměřické biskupství, jsou mezi vámi nějaké rozpory, nebo jste dospěli k nějaké dohodě?
Poměrně značné rozpory mezi vedením ústecké farnosti a nemalým počtem farníků vyvstaly na přelomu dubna a května tohoto roku, kdy byl na informační nástěnce v kostele Nanebevzetí Panny Marie zveřejněn záměr ústeckého Arciděkanství zakoupit drahé digitální varhany a varhany píšťalové ponechat svému osudu. Při několika společných schůzkách a také formou písemné komunikace jsme si navzájem vysvětlovali svá stanoviska a úhly pohledu. Ačkoli nelze konstatovat, že bychom našli jednoznačnou shodu, lze říci, že je tu snaha naslouchat si a společně hledat řešení k záchraně píšťalových varhan v našem chrámu.

Co s dosud vybranými penězi ze sbírek a benefic?
Při jednáních s ústeckým arciděkanstvím budeme prosazovat využití doposud vybraných zhruba 1,5 milionu korun na opravu píšťalových varhan, nikoli na nákup případného provizoria v podobě digitálního nástroje.

A co biskupství, jaký názor má organolog biskupství, hovořili jste s ním o tom?
Litoměřické biskupství do řešení situace doposud aktivně nevstoupilo, vedení litoměřické diecéze se však o osud ústeckých píšťalových varhan zajímá a není mu lhostejný. S diecézním organologem Radkem Rejškem jsme otázku píšťalových varhan v ústeckém chrámu bezpočtukrát probírali. Konzultujeme s ním další postupy a návrhy. Jednoznačně podporuje zachování píšťalových varhan v ústeckém kostele a iniciativě lidí, kteří pro tento účel spojili své síly, vyjádřil opakovaně svoji podporu.

Připravujete nějaké benefice pro jejich záchranu, kam mohou dárci posílat své příspěvky?
Jakmile budeme vědět, jakou cestou se zachování píšťalových varhan v našem chrámu bude ubírat, jsme připraveni organizovat různé benefice a další akce ke zviditelnění tohoto záměru.

Jaké jsou plány do budoucna?
Naše úsilí zachovat v ústeckém chrámu píšťalové varhany si klade za cíl nikoli pouhou záchranu varhan, ale především jejich budoucí využití ve prospěch oživení kultury a společenského života nejen na Ústecku. Ústecký chrám jako centrum duchovního, kulturního a společenského života v našem regionu, jako symbol toho, že lidé mají duši, která touží po dobru a kráse a která se i skrze hudbu pozvedá kamsi výš – to je naše velké přání do budoucna.

Autor: Janni Vorlíček

11.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Strojvedoucí lokomotiv, vlaků 23 000 Kč

Strojvedoucí lokomotiv, vlaků Strojvedoucí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Přístavní č.p. 432/8, Krásné Březno, Ústí nad Labem., Náplň práce: obsluha vlastního logistického centra( vlečka)., Požadujeme: vyučení v oboru - strojní, opravárenský, technický směr, průkaz způsobilosti pro řízení lokomotivy ( motorová trakce), oprávnění na dráhu celostátní, bezúhonnost, samostatnost, flexibilitu, dobrý zdravotní stav., Nabízíme: mzdu 23 000,- Kč., dovolenou navíc, stravenky, nástup možný ihned, vážnému zájemci bez průkazu způsobilosti umožníme získání kvalifikace protihodnotou za závazek setrvání ve společnosti., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Metrans, a.s. - ul, Přístavní, č.p. 432, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Šárka Mikulová, +420 267 293 185.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 25 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních motorových vozidel Automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:Drážďanská č.p. 827/76, Krásné Březno, Ústí nad Labem., Požadujeme: vyučení v oboru, samostatnost, flexibilitu, bezúhonnost, řidičský průkaz sk. B podmínkou, praxi v oboru., Nabízíme: mzdu 25 000,- Kč., zázemí stabilní společnosti, příjemný pracovní kolektiv, , Kontakt: nejprve je nutné zaslat profesní životopis na adresu Svoboda@smazikkladno.cz. Pracoviště: Smažík nord s.r.o., Drážďanská, č.p. 827, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: David Svoboda, +420 475 500 320.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 73 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Úklid - prac. Ústí nad Labem. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč, mzda max. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Okresní soud Ústí nad Labem, Národního odboje č.p. 1274/26, Ústí nad Labem. Nástup možný ihned. , Informace o pracovním místě: Pravidelný úklid místností a objektů manuálním nebo strojním způsobem. Vysávání koberců, stírání podlah, vynesení odpadků, otření omaků na nábytku, úklid sociálního zařízení, otření prachu. , Směnnost: ranní 6:00 -13:00 hod. , Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle par. 80 zák. č. 435/2004 Sb. (OZP)., Požadujeme: spolehlivost. , První kontakt POUZE telefonicky na 723 612 506, prace@forcorp.cz. Nechodit na pracoviště!. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. okresní soud ústí nad labem, Národního odboje, č.p. 1274, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční manažer 35 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti ekonomiky a financí (kromě finančních a pojišťovacích služeb) Ekonom. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 41000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mírové náměstí č.p. 2/5, Ústí nad Labem., Náplň práce:, schvalování účetní uzávěrky (měsíční/čtvrtletní/půlroční/roční), sledování a kontrola hospodaření společnosti , komplexní vedení ekonomického úseku , sledování a operativní zavádění změn v legislativě, sledování a operativní zavádění změn dle pokynů zřizovatele pro příspěvkové organizace, příprava pravidelných reportů, tvorba Budgetů a Forecastů, schvalování objednávek a faktur, příprava zadávacích podmínek pro výběrová řízení, komunikace s úřady a jinými institucemi, zajišťování uvěrové politiky organizace, zajišťování inventarizace majetku a závazků, příprava rozpočtu a střednědobého výhledu společnosti, kontrola hospodaření podle rozpočtu, včetně sledování vývoje, provádění rozboru a stanovování návrhů na opatření, střediskové hospodaření, navrhování, přijímání a projednávání rozpočtových změn, sledování příjmů a výdajů, včetně navrhování opatření při jejich neplnění, rozpisy příspěvků a dotací podle stanovených zásad. Sledování a analýza čerpání rozpočtu a plnění závazných ukazatelů, sledování a evidence finančního majetku , zajišťování agendy oběživa, zajišťování styku s bankou, analýza pohledávek a závazků, vypracování daňových přiznání, zajišťování a spolupráce při externím auditu, příprava výročních zpráv , příprava a podání výkazu pro Český statistický úřad, příprava smluv a směrnic, Požadavky na pozici:, vzdělání odpovídajícího směru - SŠ nebo VŠ, doložitelná absolvovaná praxe, znalost účetnictví, daní (DPH, DPPO, DPFO, silniční daň, vyúčtování daně ze závislé činnosti a funkčních požitků, srážkové daně apod.)., znalost fungování příspěvkové organizace výhodou, znalost mzdových předpisů a vedení mzdové agendy, orientace v současném zákoníku práce, orientace v bankovních produktech a nabídkách pojišťoven, praxe v řízení kolektivu , praxe v jednání se státními a externími institucemi - FÚ, zdravotní pojišťovny, banky, úřady, dodavatelé a odběratelé, zkušenosti s řízením rizik výhodou, zkušenosti s externím a interním auditem výhodou, znalost práce na PC - Word, Excel, PPT, a jiné, ochota se dále vzdělávat, schopnost analytického a systémového myšlení, vyjednávací dovednosti, komunikativnost, samostatnost, odpovědnost, loajalita, odolnost vůči stresu, časová flexibilita, řidičské oprávnění sk. "B" výhodou, bezúhonnost, Nabízíme:, práci na HPP v centru města, fond pracovní doby 40 hodin/týden, 10. platová třida (základní mzda + osobní ohodnocení), příspěvek na stravné, 5 týdnů dovolené, jízdní výhody pro zaměstnance a jejich rodinné příslušníky , příspěvek na penzijní/životní připojištění (po 1 roce), příspěvek na rekreaci dětí do 15 let, možnost dalšího vzdělávání a zvyšování kvalifikace (odborné semináře, školení), Kontakt:, V případě zájmu si lze telefonicky sjednat v době od 08:00 do 16:00 hod. osobní jednání. Pracoviště: Dopravní společnost ústeckého kraje, příspěvková organizace -úl, Mírové náměstí, č.p. 2, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Alla Khutoryanska, +420 774 082 236.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ústecký majáles 2018
120

FOTO, VIDEO: Ústecký majáles bavil atmosférou a oblíbenými kapelami

Rostislav Domorák.

Domorák: Věk už se dostavil, měl bych přestat blbnout

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

Ústí uteklo pardubickému hrobníkovi z lopaty a vynutilo si sedmý zápas

Ústí nad Labem - Fanoušci ústecké Slunety viděli v neděli famózní obrat a vítězství svého týmu v prodloužení.

Cyklobus pojede na Severní Terasu o víkendech zdarma

Ústí nad Labem - Cyklobus z Labské stezky vyjede na Severní Terasu zdarma díky ústeckému projektu Zdravé město. 

Péče o nesvéprávné? Mizerně placená a s vysokými nároky

Ústí nad Labem - Letos bude péče o nesvéprávné obyvatele Ústí stát přes 2,6 milionu korun. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT