VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústecké varhany postavil stejný varhanář, jako Svatovítské. Hrozí jim zánik

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Na důkladnou rekonstrukci unikátních romantických varhan v kostele Nanebevzetí Panny Marie šetří a sbírá peníze ústecká farnost už několik let.

11.12.2017
SDÍLEJ:

Pneumatické varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie pochází ze třicátých let minulého století. Potřebují nutně opravit.Foto: DENÍK/Karel Pech

Podařilo se jí shromáždit přibližně 1,5 milionu korun, ale vzrostly ceny a devastace hudebního nástroje pokročila. Takže oprava bude stát mnohonásobně víc, od 2,5 do 7,5 milionu korun.

Situaci zkomplikovalo i úmrtí Václava Urbana, který zhruba osmdesátiletý nástroj uměl zprovoznit a hrál na něj. Vedení farnosti začalo uvažovat o koupi elektronického nástroje, ale proti tomu se postavil spolek za záchranu ústeckých varhan, kterému předsedá ředitelka ZŠ Trmice Marie Gottfriedová.

"Zachování píšťalových varhan může ústecký chrám učinit ještě daleko zajímavějším a ještě víc jej může otevřít nejen lidem věřícím, ale i široké veřejnosti," říká o tom.

Jaká je aktuální situace?
Situace týkající se píšťalových varhan v ústeckém chrámu Nanebevzetí Panny Marie se stále vyvíjí. Ke stavu a možnostem zachování píšťalových varhan se vyjádřila celá řada odborníků, které naše iniciativa oslovila a požádala je o zhodnocení a o odborné stanovisko. Všechna tato vyjádření se ve své podstatě shodují v tom, že do tak významného chrámu, jakým je ústecký kostel Nanebevzetí Panny Marie, jiné než píšťalové varhany nepatří.

Jednoduchá otázka: Proč?
Cokoli jiného je pouhá nedůstojná náhražka. Zároveň se odborníci také shodují v tom, že oprava nebo jiný způsob zachování píšťalových varhan nebude jednoduchý proces. Bude vyžadovat citlivý přístup, volbu optimálního řešení a v neposlední řadě i nemalé finanční prostředky.

Jaké máte varianty řešení?
Zastáváme rovněž názor, že provizorium v podobě elektronických varhan, pokud se ukáže jako nevyhnutelné, by mělo být považováno skutečně pouze za provizorium, nikoli za dlouhodobé řešení. Z navržených variant řešení se nyní jako nosné ukazují zejména tři přístupy: 1. Generální oprava nástroje v duchu poslední koncepce Pavla Žura, 2. Pietní restaurování nebo přestavba nástroje se zachováním původní dispozice Josefa Melzera, 3. Stavba nových varhan. Další postup v této věci se bude odvíjet od dalších jednání mezi ústeckým arciděkanstvím, zástupci iniciativy na záchranu píšťalových varhan a dalšími odborníky.

Proč se vlastně spolek postavil proti koupi elektronického nástroje, čím jsou píšťalové varhany zajímavé, či unikátní, že se pokoušíte o jejich záchranu?
Základní myšlenkou všech našich úvah je přesvědčení o tom, že chrám Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem je natolik historicky, duchovně, kulturně i společensky významným prostorem, že jakékoli jiné varhany, než píšťalové, do tohoto chrámu nepatří. Jsme přesvědčeni o tom, že jakmile budou píšťalové varhany definitivně vyřazeny z provozu a zároveň se nebude intenzivně řešit jejich další osud, budou nezadržitelně chátrat, stanou se bezcenným a neopravitelným nástrojem.

Jak jsou staré a jako mají historii?
Varhany v chrámu Nanebevzetí Panny Marie byly do těchto prostor přeneseny roku 1969 z pražského arcibiskupského semináře v Dejvicích. Původní romantické dílo bratří Riegerů z roku 1902 bylo zničeno na konci 2. světové války roku 1945 po bombardování města, jehož pozůstatkem je i šikmá věž kostela. Současné varhany postavila kutnohorská firma Josefa Melzera v roce 1930. Varhanář Pavel Žur z Chrastavy je přestavěl a rozšířil dle návrhu varhaníka Karla Hrona z původních 22 hlasů na 32 hlasů při zachování pneumatické traktury. Poslední opravu nástroje provedl roku 1995 syn varhanáře Žura Joachym z Jablonce nad Nisou.

Jakou měl jejich výrobce pověst?
Lze říci, že Josef Melzer byl vynikající varhanář, vezmeme-li v úvahu hlavně zvuk a šmrnc, který mají jeho projekty. Proto je dnes Melzerovo dílo umělecky hodnoceno daleko výše, než dříve. Naprosto výjimečné a unikátní píšťalové varhany z dílny Josefa Melzera můžeme dnes slyšet například v katedrále svatého Víta v Praze, v chrámu Svatého Jakuba v Kutné hoře a neuvěřitelně cenný nástroj, poněkud zanedbaný, stojí rovněž v klášterním kostele v Doksanech.

Proč třeba nelze vzít barokní varhany z kostela svatého Vojtěcha, které tu spíš zahálejí, jelikož nejsou na tento prostor dělané, do Panny Marie, to je mezi nimi takový hudební rozdíl, nebo by to bylo příliš drahé?
Co se týká možného použití varhan z kostela svatého Vojtěcha – největší problém představuje dispozice tohoto nástroje. Jsou to sice svým charakterem univerzální koncertní varhany, ale zároveň jsou zatíženy postbarokní varhanářskou ideologií, z čehož vyplývá i jejich snížená vhodnost k využití při liturgii, pro jejíž účely lépe vyhovují varhany romantické.

Je vůbec nějaká možnost, že by lidé mohli Meltzerovy varhany slyšet v brzké době, třeba během adventu?
Píšťalové varhany jsou v ústeckém chrámu slyšet pravidelně při bohoslužbách, které stále doprovázejí svojí hrou. Současný stav varhan lze označit za silně zanedbaný, což je způsobeno přirozeným chátráním letitého pneumatického systému a absencí řádné a dostatečné údržby. Varhany se tak nachází ve stavu, kdy je při liturgii může řádně obsloužit pouze jejich znalec. Jinými slovy nejsou v natolik dobrém stavu, aby se na ně dalo koncertovat, ale hrát se na ně dá.

Jak se k problému staví vedení farnosti a litoměřické biskupství, jsou mezi vámi nějaké rozpory, nebo jste dospěli k nějaké dohodě?
Poměrně značné rozpory mezi vedením ústecké farnosti a nemalým počtem farníků vyvstaly na přelomu dubna a května tohoto roku, kdy byl na informační nástěnce v kostele Nanebevzetí Panny Marie zveřejněn záměr ústeckého Arciděkanství zakoupit drahé digitální varhany a varhany píšťalové ponechat svému osudu. Při několika společných schůzkách a také formou písemné komunikace jsme si navzájem vysvětlovali svá stanoviska a úhly pohledu. Ačkoli nelze konstatovat, že bychom našli jednoznačnou shodu, lze říci, že je tu snaha naslouchat si a společně hledat řešení k záchraně píšťalových varhan v našem chrámu.

Co s dosud vybranými penězi ze sbírek a benefic?
Při jednáních s ústeckým arciděkanstvím budeme prosazovat využití doposud vybraných zhruba 1,5 milionu korun na opravu píšťalových varhan, nikoli na nákup případného provizoria v podobě digitálního nástroje.

A co biskupství, jaký názor má organolog biskupství, hovořili jste s ním o tom?
Litoměřické biskupství do řešení situace doposud aktivně nevstoupilo, vedení litoměřické diecéze se však o osud ústeckých píšťalových varhan zajímá a není mu lhostejný. S diecézním organologem Radkem Rejškem jsme otázku píšťalových varhan v ústeckém chrámu bezpočtukrát probírali. Konzultujeme s ním další postupy a návrhy. Jednoznačně podporuje zachování píšťalových varhan v ústeckém kostele a iniciativě lidí, kteří pro tento účel spojili své síly, vyjádřil opakovaně svoji podporu.

Připravujete nějaké benefice pro jejich záchranu, kam mohou dárci posílat své příspěvky?
Jakmile budeme vědět, jakou cestou se zachování píšťalových varhan v našem chrámu bude ubírat, jsme připraveni organizovat různé benefice a další akce ke zviditelnění tohoto záměru.

Jaké jsou plány do budoucna?
Naše úsilí zachovat v ústeckém chrámu píšťalové varhany si klade za cíl nikoli pouhou záchranu varhan, ale především jejich budoucí využití ve prospěch oživení kultury a společenského života nejen na Ústecku. Ústecký chrám jako centrum duchovního, kulturního a společenského života v našem regionu, jako symbol toho, že lidé mají duši, která touží po dobru a kráse a která se i skrze hudbu pozvedá kamsi výš – to je naše velké přání do budoucna.

Autor: Janni Vorlíček

11.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 15 000 Kč

Montéři lan a zdvihacích zařízení Technik pro servis výtahů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Revoluční 206/8, Ústí nad Labem., Náplň práce: servis výtahů, provádění oprav, odborných zkoušek a prohlídka výtahů., Požadujeme: vyučení i mimo obor, ŘP skup. B, zodpovědnost., Nabízíme: mzdu 15 000 - 24 000,- Kč., jednosměnný provoz., Zájemci mohou zasílat své životopisy na uvedený e-mail.. Pracoviště: H e l g o s s.r.o., Revoluční, č.p. 206, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Lenka Dandová, +420 727 810 176.

Management - Management Ředitel 19 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti obchodu Zástupce vedoucí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:Ústí nad Labem, Bílinská č.p. 3490/6, Požadujeme: praxi ve vedení lidí (např. vedoucí směny apod.), flexibilitu, trestní bezúhonnost,, spolehlivost, zodpovědnost, slušné a příjemné vystupování, dobré komunikační dovednosti,, orientaci na zákazníka, zodpovědný přístup k práci., Nabízíme: mzdu 19 000 - 22 000,- Kč. , Své životopisy zasílejte na e-mail: kariera@dracik.cz,, do předmětu prosím uveďte "Ústí nad Labem/zástup".. Pracoviště: Dráčik - duvi cz s.r.o. - 03: oc forum, ul, Bílinská, č.p. 3490, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Eliška Lašová, +420 739 658 393.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 20 000 Kč

Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech Technolog cukrářský. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Petrovická 34, Ústí nad Labem - Božtěšice. , Požadujeme: znalost a praxi v oboru (podmínkou!!), řidičský průkaz sk. B + být aktivní řidič, aktivní přístup k práci, příjemné vystupování, komunikativnost, zodpovědnost, časovou flexibilitu. Výhodou: znalost angličtiny nebo italštiny. , Náplň práce: vytváření receptur včetně rozpočtu, předvádění výroby u konečného zákazníka, školicí činnost, komunikace a poradenská činnost, aktivní účast na vzdělávacích školeních v ČR i v zahraničí, spolupráce a komunikace v rámci obchodního týmu a týmu technologů. , Nabízíme: služební vozidlo, služební telefon, stravenky. , Kontaktní osoba: Pavla Šímová, tel. 731504040 (volejte pondělí - čtvrtek 8:00 - 15:00 h), e-mail simova.almeco@seznam.cz. Pracoviště: Almeco plus s.r.o., Petrovická, č.p. 34, 403 40 Ústí nad Labem 19. Informace: Pavla Šímová, +420 731 504 040.

Management - Management Vedoucí 22 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti správy podniku, administrativních a podpůrných činností jinde neuvedení Manager projektu. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Sociální péče 799/7a, Ústí nad Labem., Náplň práce: příprava podkladů pro monitorovací zprávy projektu, příprava, organizace a účast na projektových aktivitách, účast a koordinace na jednáních projektového týmu a projektových partnerů, spolupráce s realizátory aktivit, administrace projektu., Požadujeme: znalost v oblasti projektového řízení a dotačních projektů vítán, bezúhonnost. ŘP skup. B., Nabízíme: platové podmínky 22 000,- Kč., možnost osobního ohodnocení, nástup možný ihned. , Kontakt: na e-mail: volnamista@zzsuk.cz. Pracoviště: Zdravotnická záchranná služba ústeckého kraje, příspěvková organizace - 01 (sídlo), Sociální péče, č.p. 799, 400 11 Ústí nad Labem 11. Informace: Miluše Ullmannová, +420 475 234 131.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohár má úspěšný tenisový lékař momentálně doma.
8

FOTO: Pohár jako z French Open má lékař z ústecké nemocnice doma

Vedro v Mostě.
13

Teploty budou v následujících týdnech průměrné. Pršet bude jen občas

Hvězda Robin Hanzl: NHL? Ta už asi nevyjde. Mám svůj věk

Ústecký kraj - O tom, že je Robin Hanzl výborný hokejista, psát ani nemusíme. V Čechách se po angažmá v Litvínově vypracoval mezi elitu zdejších forwardů. Jenže to mu nestačilo. A tak před čtrnácti měsíci kývl na nabídku Nižněkamsku.

Vize vlastního autobusového dopravce v Ústeckém kraji dostala těžkou ránu

Ústecký kraj - Plány Ústeckého kraje na vlastního dopravce dostaly velkou ránu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž zrušil loni založenému krajskému dopravci Dopravní společnost Ústeckého kraje (DSÚK) dvě soutěže na pětiletý operativní leasing na celkem 49 autobusů pro dopravu na Ústecku a Děčínsku.

OBRAZEM: Stovky pirátů se vrhly do boje. Lodě vypluly na jezero v Úštěku

Úštěk - Lidé sledovali tradiční bitvu na úštěckém jezeru Chmelař. Letos nabídla navíc jednu speciální bárku.

Kostel v Krásném Březně bude v pondělí odpoledne mimořádně uzavřený

Ústí nad Labem - V pondělí 16. července bude kostel svatého Floriána v Krásném Březně z technických důvodů odpoledne pro veřejnost uzavřený. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT