Po havárii na výtlačném vodovodním systému začalo ústeckou zoologickou zahradu trápit vytápění. Jeho oprava bude stát minimálně deset milionů korun. Ve hře jsou i další investice, bude-li chtít zachovat chov slonů nebo orangutanů.

Během léta se zoo potýkala se dvěma haváriemi na potrubí takzvané geotermy, tedy termálního vytápění. Z trubek unikalo velké množství vody a zaměstnanci vodovodní společnosti, ale například ani proutkaři, dlouho nedokázali zjistit „odkud to teče“.

Nakonec se ukázalo, že problém byl u požárního hydrantu. Narušené vodovodní vedení tedy prozatím zajistili bypassem za hadicemi.

„Chystáme se narušené potrubí vyměnit. Havárii teď nemáme, ale pomalu nám dosluhují čerpadla teplé vody z termálního vrtu,“ řekl ředitel zoo Roman Končel.

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.
Ombudsmanka: Děti s matkou v garáži? Na vině je nedostatek sociálních bytů

Termální vrt o hloubce 70 metrů má zoo už 12 let. Kromě 24 nových pump, z nichž každá přijde na přibližně 400 tisíc korun, ještě obsluha potřebuje upgrade softwaru k počítačům, jež je řídí. „Budeme je muset měnit postupně,“ dodal ředitel Končel.

Nedávno zoo vyměnila veřejné osvětlení, teď čeká příspěvek od města právě na výměnu starého potrubí. „Zoologická zahrada na to obdrží půl milionu korun,“ potvrdila ústecká mluvčí Romana Macová.

Financování zoo bude nyní záviset na nové vládnoucí koalici, kterou sestavuje hnutí ANO. Kvůli zachování prestižního chovu slonů nebo orangutanů bude potřebovat nový pavilon, který bude vyhovovat mezinárodním standardům.

Mládě guerézy pláštíkové se narodilo v ústecké zoo.
Tři nové přírůstky! Chovatelé opic v ústecké zoo zažívají úspěšný podzim

Místní lídr ANO Petr Nedvědický si prý s kolegy uvědomuje potřebu vyjasnit, kam má v budoucnu jedna z nejstarších zoologických zahrad v zemi směřovat. „Ať už z hlediska asijského pavilonu a chovu slonů, nebo jiných. V každém případě jsme se na jednáních s možnými koaličními partnery shodli, že nebudeme provádět personální změny. Těch už bylo dost a zoo potřebuje stabilizovat,“ slíbil Nedvědický.

Dosluhující primátorka Věra Nechybová (UFO) jeho slova potvrdila s tím, že rozpočet na příští rok bude schvalovat už nové vedení města. „My jsme do návrhu dali každoročně 20 milionů korun pro zoo v souladu s generelem, který zpracoval ředitel Končel,“ sdělila.

Přes finanční trable zoo pracuje na svých projektech. Aktuálně například na Včelí stezce. Na tu město přispěje 181 tisíci. Půjde o deset panelů, které vysvětlí, jak moc včely příroda potřebuje. Doplní je úl s včelstvem překrytý plexisklem.

Koalice v Ústí začala podepisovat smlouvu
Hnutí ANO chce dát větší svobodu městským obvodům