Důvodem je odstoupení předsedkyně oblastní výkonné rady Jiřiny Veličkové a ředitele oblastního spolku Karla Součka, kteří se museli vzdát funkcí kvůli zdravotním problémům. Jediný, kdo ve funkci zůstal, je místopředseda výkonné rady Viktor Nečas.

„Nebudu se vám k současné situaci v ústeckém Červeném kříži vyjadřovat. Na začátku února by měla proběhnout valná hromada," řekl pouze Nečas.

Důvodem, proč se do funkce ředitele ústeckého Červeného kříže nikdo nehrne, jsou dluhy, které mají činit něco ke sto padesáti tisícům korun.

K současné situaci v Ústí se nechtěl vyjadřovat ani ředitel republikového Úřadu Českého červeného kříže Josef Konečný.

„O situaci v Ústí nad Labem vím. Musí si to vyřešit sami mezi sebou. Ten dluh není zase tak velký, aby se s ním nedokázali vypořádat. Neuvažujeme zatím ani o odebrání registrace ústeckému oblastnímu spolku," řekl Konečný.

Ústecký Červený kříž má pod sebou tři místní skupiny. Jednou je ČČK III. Ústí nad Labem.

„Kdyby došlo ke zrušení oblastního spolku, bylo by to pro nás špatné. Máme rozjetých několik projektů jak krajských, tak místních. Museli bychom žádat okresní spolky ve vedlejších městech, aby nás přeregistrovaly pod sebe. Ty to ovšem mohou odmítnout," uvedl předseda skupiny Petr Sejkora.

Kdo dlouhodobě spolupracuje s ústeckým spolkem Červeného kříže je centrální radnice. Pro bezpříspěvkové dárce krve pořádá slavnostní předávání plaket Dr. Jana Janského.

„Spolupracovat s Červeným křížem jsme začali poté, co nám přišlo předávání plaket na chodbě budovy spolku nedůstojné. Zdarma na předávání propůjčujeme ústeckou obřadní síň a také zajišťujeme sponzory na raut pro dárce. Byla by škoda, kdyby tato tradice skončila," řekl starosta Jan Tvrdík.

Kdo by na to doplatil?

Už dnes musel ústecký Červený kříž omezit provoz jídelny. Právě bezdomovci v minulých letech  našli v jídelně úkryt. „Je to špatně. Pro mnohé lidi bez domova byl Červený kříž v Thomayerově ulici  spasením. Ústecký kříž dělal také mikulášské pro děti ze sociálně slabých rodin nebo pořádal letní tábory. Když  by Červený kříž v Ústí zanikl,mělo by to dopad nejen na bezdomovce," řekla Pavlína Laurenová, která pracuje v oblasti sociálních služeb. Jaroslav Pém využíval dobrovolníky z Červeného kříže při pořádání kulturních akcí.  „Byla by to škoda, mnohé z nich znám, byli schopní,"  řekl Pém.