V kouzelném objektu radnice v Dolních Zálezlech stvrdila svůj vztah svatbou s partnerem Romanem 46letá Petra Matějová. I když to byla její druhá svatba, tento slavnostní okamžik si užila skvěle, stejně jako celá její rodina.

Petra žila s přítelem patnáct let a jak sama říká, už dlouhou dobu bylo z obou stran jasné, že se jednou vezmou. „Jen nám do toho vždycky vlezla nějaká komplikace. Ale předloni konečně přišel ten správný okamžik a logicky jsme svatbu chtěli mít v obci, kde žijeme od roku 2006 a máme tu baráček. Slavnostní den jsme navíc osvěžili starou keltskou tradicí, kdy jsme už s manželem zasadili v obci během oslav strom,“ vzpomíná s úsměvem Petra.

Pokud by dnes mohla vrátit čas, objednala by si zřejmě na svatbu cateringovou firmu. „Byli jsme totiž v neustálém stresu, a přestože jsme si svatbu kolem rodiny a nejbližších přátel perfektně užili, pořád jsme hlídali, zda je vše tak, jak má být,“ líčí.

Její příběh tak trochu zapadá do statistiky okresu Ústí nad Labem, kde zhruba na dvě svatby připadá jeden rozvod. V celém kraji je toto číslo o něco znepokojivější. Na 3 900 sňatků připadá více než 2 200 rozvodů.

Jedna svatba stačila

Třeba o rok starší Markéta R. se do dalšího sňatku už nehrne. „Kolegyně v práci mě sice přesvědčuje, abych se vdala. Ale to jenom proto, že chce jít na svatbu. Mně osobně však jedna svatba stačila. Nevidím v tom žádný přínos, možná kromě některých praktických záležitostí,“ říká se smíchem Markéta.

S bývalým manželem po čase zjistili, že jejich zájmy jsou rozdílné stejně jako představa o rodinném životě a péči o dceru. „Měli jsme prostě jiné vidění světa. Rozchod ale proběhl v klidu a bez problémů, dnes s tím nemáme problém,“ popisuje Markéta. „S novým partnerem vychovávám sedmiletou princeznu, s bývalým manželem máme dvacetiletou holčinu,“ dodává.

Mezi oblíbená místa, kde páry na Ústecku plánují svatební obřady, patří kromě tradičních obřadních síní i stále oblíbenější výletní restaurace Větruše, zámky Velké Březno a Trmice či hrad Střekov. Budoucí manželé si ale vybírají také lokality, jako je Ostrov u Tisé či kouzelný zámek Libouchec.

Pětadvacetiletá Jana měla o místě konání své svatby jasno. „Brali jsme se na břehu Labe kousek za Ústím. Tím pádem byla organizace mnohem jednodušší. Krásně nám navíc vyšlo počasí, s oddávajícím úředníkem nebyl problém a fotky z prosluněného dne byly kouzelné,“ vzpomíná ještě po dvou letech s nadšením Jana.

Mezi ta originálnější místa na Ústecku patří třeba Golf Resort Ústí, pavilon šelem či vyhlídková terasa u žiraf v zoologické zahradě. Páry je možné sezdat rovněž v muzeu, na Panství Velichov, ve Vile Sebuzín nebo v objektu JZD Čermná. Na trhu je dnes navíc řada specializovaných firem, které vysněný den připraví každému páru na klíč a v rámci jeho finančních možností.

Tomáš Prchal