Vydat se na výlet do okolí Ústí a nebýt očkovaný proti klíšťové encefalitidě, může pro mnohé lidi znamenat vážné riziko pro jejich zdraví. Podle krajského hygienika Josefa Trmala je Ústecko nejvíce zamořeným místem v celém Ústeckém kraji. V ústecké nemocnici nyní dokonce leží mladý muž, kterého kousnutí klíštětem málem stálo život.
Trmal Deníku řekl, že v celém kraji nyní evidují 23 případů klíšťové encefalitidy. „Ústecko je jednoznačně nejrizikovějším regionem. Z něho je plných 11 případů," uvedl. Nikdo v letošním roce na onemocnění nezemřel.
Podle něho se nakažená klíšťata vyskytují především na svazích podél labského údolí. „Ale asi žádné místo v kraji nelze označit za bezpečné. Výskyt je hlášený ze všech okresů. Hodně jich je i podél Ohře," uvedl.
Jaké druhy onemocnění způsobují klíšťata a jak se správně chránit? Klíšťata přenášejí především dva druhy onemocnění. Prvním je klíšťová encefalitida Jde o virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány. Může mít různý průběh. U některých lidí se projevuje jen bolestmi hlavy a příznaky podobnými chřipce. U jiných ale může vyvolat velmi vysoké horečky, poruchy vnímání. V nejtěžších případech vede k ochrnutí a dokonce i k úmrtí. Proti nemoci existuje očkování, které spolehlivě chrání. Druhou chorobou je lymská borelióza, která je bakteriálního původu. Projevuje se horečkami, bolestí hlavy, bolestmi kloubů a začervenáním kolem místa vkusu. Nemoc se léčí antibiotiky, neléčená může způsobit poškození zdraví. Očkování neexistuje. Jako prevence je důležité zakousnuté klíště co nejrychleji a správným způsobem odstranit.
Primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý Deníku řekl, že jako každý rok měli několik případů lidí, kteří byli kvůli klíšťové encefalitidě hospitalizovaní. „Nyní již asi tři týdny leží na jednotce intenzivní péče mladý muž, které měl velmi vážné příznaky. Trpěl úplnou dezorientací a nevěděl, kde je," uvedl. Podle něho se nyní začínají jeho mozkové funkce pomalu obnovovat a nebude mít tak vážné zdravotní následky, jak to původně vypadalo.
Dlouhý doplnil, že nejčastějšími případy, se kterými se v souvislosti s klíšťovou encefalitidou potýkají, jsou různá ochrnutí, nejčastěji u lícních nervů. „Nepomůže ani intenzivní rehabilitace. Takové ochrnutí člověka poznamená vzhledově ve tváři, často se mu obtížně pije nebo mluví," uvedl. Dodal, že před dvěma lety pamatuje na případ myslivce, který zcela ochrnul od krku dolů.
Podle Trmala jsou nejohroženější skupinou starší lidé. Mladí se s onemocněním většinou dokáží vypořádat. Z 23 evidovaných případů jich je nejvíce, šest, mezi lidmi od 55 do 64 let.
Trmal varoval, že na podzim počet nakažených nejspíše stoupne, protože přijde druhá vlna, která souvisí s vášní Čechů pro houbaření. „I nyní se lze proti encefalitidě očkovat. Ale nějakou dobu trvá, než se vytvoří protilátky," upozornil krajský hygienik.
Letos podle něho v regionu díky kampani zdravotních pojišťoven očkování podstoupilo více lidí. Například VZP v kraji ve své očkovací kampani přispěla 1164 lidem.
V Ústeckém kraji se vyskytuje i druhé onemocnění přenášené klíšťaty lymská borelióza. Hygienici letos evidují 56 případů. Mnohem častěji se prý nakazily ženy.