Uhlí, elektrárny, chemičky, smrad a všudypřítomná mlha. Právě to si řada lidí představí, když se řekne Ústecký kraj. Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka za to z velké části mohou školní učebnice, které region ukazují ve špatném světle. To, co se v některých z nich děti učí ještě dnes, už prý dávno neplatí.

„Překvapuje mě, že děti stále čtou o tom, co bylo kdysi, že tady u nás je jen průmysl, uhlí a elektrárny. Ale o tom hezkém, jako je České Švýcarsko, České středohoří, spousta hradů a zámků, se v učebnicích často ani nepíše," říká hejtman Oldřich Bubeníček.

Na sever? Nikdy!

„Žádný kraj v republice nemá tak široký záběr zemědělství jako my. Máme rostlinnou a živočišnou výrobu, ovocnářství, zelinářství, vinařství i chmelařství, o kraji se přitom stále mluví jen jako o průmyslové oblasti," doplňuje rozhořčeně Bubeníček.

Podobně hovoří i lidé z praxe, kteří se na sever Čech snaží nalákat mladé kvalifikované lidi. „Když se bavím se studenty, s hrůzou zjišťuji, že se jim nechce ani do velké továrny, a už vůbec ne do Mostu, Litvínova či Ústeckého kraje obecně. Podle nich se sem špatně jede, je tady špatné životní prostředí a smrad," vysvětluje Tomáš Herink z Unipetrolu, který působí i na VŠCHT v Praze.

Kromě mladých odborníků odrazuje nepěstovaná image Ústeckého kraje i nové investory. Negativně se podepisuje také na vysoké nezaměstnanosti.

Přestože na Ústecký kraj pohlíží negativně mnoho lidí v republice, někteří na něm nachází i to dobré. „Působí na mě spíš pozitivně. Těžký průmysl si spojuji převážně s Ostravou a okolím, takže si dovedu představit, že bych si do severních Čech zajel na dovolenou. Líbí se mi třeba Ústí nad Labem a jeho scenerie řeky s mosty," chválí region Moravák Marek Fešar, který pracuje v Brně.

Je tu hezky

Image Ústeckého kraje se snaží vylepšit nejen jeho vedení, ale i řada firem a institucí. Shodují se, že je třeba vsadit na osvětu a propagaci. Univerzita Jana E. Purkyně v Ústí nad Labem proti předsudkům bojuje tím, že do kraje zve významné návštěvy. „Většina lidí je překvapená, jak je to tady hezké. Naopak ti, kteří kraj už znají, se sem těší," upozorňuje rektor UJEP René Wokoun.

Buďme patrioty

Jiní vidí problém v chybějícím patriotismu. „Vůbec na náš kraj nejsme hrdí a nedokážeme se jím pochlubit. Je to v nás samotných, v tom, jak ho sami prezentujeme a jakým tónem říkáme, že odtud pocházíme," zdůrazňuje Gabriela Nekolová, regionální zástupkyně zmocněnce vlády pro Ústecký kraj.

Image Ústeckého kraje dlouhodobě formuje těžký průmysl, a to i navzdory jeho výraznému útlumu, i početná romská komunita. „Když se řekne Ústecký kraj, na jednu stranu si představím průmysl a Romy, na druhou krásné České středohoří. Určitě má více tváří, ale bez té negativní by se tu žilo lépe," myslí si Martin Faltus, který bydlí v Lovosicích.

Záporně lidé vnímají také sociální problémy, nezaměstnanost a nízkou politickou kulturu.