Chcete se podílet na organizaci druhého ročníku Ústeckého půlmaratonu? Žádný problém. Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem totiž pořádá nábor dobrovolníků pro pořadatelskou službu. Když se přihlásíte, stanete se součástí tří setčlenného týmu dobrovolníků.

„Naše dobrovolnické centrum jich z tohoto počtu bude organizovat celkem 120," uvedla Lenka Černá z ústeckého centra. „Na starost budeme mít opět start a cíl, občerstvovací a osvěžovací stanice a vlajkonoše pro silné jedince v místě startu a cíle," přiblížila.

Start: 16. září

Druhý ročník Ústeckého 1/2Maratonu je stanoven opět na neděli 16. září a podle Černé opět organizačně zabere téměř celý den. „Já budu v záloze mapovat, hlídat a podporovat," dodala Černá.

Vedoucí týmu vlajkonošů z loňského roku, Martina Vlková, podle svých slov bude opět při organizaci pomáhat. „Všichni dobrovolníci opět dostanou od nás malé školení, aby věděli, co je čeká," řekla o tom Vlková. „Samozřejmě ti, co pomáhali loni, to budou mít jednodušší."

Týmová práce

Vlková ovšem neopomněla připomenout, že dobrovolníky čeká především týmová práce. „Když poběží například hlavní peloton, musíme napnout všechny síly, protože to je jen chvíle, ale velmi důležitá, během níž musí opravdu všechno fungovat," popsala práci dobrovolníků Vlková.

V Praze se na obdobné akci stalo, že někteří dobrovolní pořadatelé odešli dřív, než závod skončil, to potom způsobilo řadu potíží. „My jsme všichni loni vydrželi až do konce, i když pršelo. Hlavní organizátoři nám pak za to poděkovali," dodala Černá.

Na dobrovolníky za pomoc čeká tričko, čepice, vedoucí týmů na stanovišti a drobné občerstvení bagetou a vodou.

Nevnímal, že prší

Na loňském ročníku Ústeckého půlmaratonu závodil i webeditor Ústeckého deníku Martin Klimeš. „Letos se bohužel z pracovních důvodů nemůžu zúčastnit," řekl s lítostí. „Ale pamatuji si, že nejtěžší byla spíš příprava. Na samotném závodu jsem snad ani nevnímal, že prší. Určitě to pro mě byl nezapomenutelný zážitek, zkusil jsem si, co dokážu a sáhl na dno svých možností."

Závod zaznamenal i velký divácký ohlas, přišly se na něj podívat stovky lidí. „Já bych to nezvládl," vzpomínal Jan Votruba ze Krásného Března. „Někde bych tam padnul za vlast. Ale rád přijdu zase podpořit ty, co se zúčastní osobně, určitě si to zaslouží," smál se.

I tým Dobrovolnického centra se závodu chystá zúčastnit, ovšem štafetového běhu. „Tým se bude jmenovat Dobrovolníci a poběží za nás čtyři závodníci," dodala závěrem Vlková.