Největší podíl na této částce měla spotřební daň z minerálních olejů, a to 20 miliard korun. „Bezmála 202 milionů korun celníci vyinkasovali na dani z šumivého vína, 19 milionů činil příjem na dani z lihu a lihovin. Více než šest milionů utržili celníci na dani z piva a dalších téměř šest milionů korun na spotřební dani z tabákových výrobků,“ řekl Jiří Nejedlý, mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj.

Ilustrační foto
Zloděj hubeňour ukradl 8 bas z automatu na láhve, soudce ho poslal do vězení

Nárůst ve výběru spotřebních daní zaznamenali ústečtí správci zejména u zajištěných nelegálních tabákových výrobků, a to o téměř tři miliony korun.

Dalších 391 milionů korun vybrali celníci na cle ze zboží dovezeného ze zemí mimo EU, což je oproti předchozímu roku nárůst o 97,5 milionu korun. „Významný byl i výběr takzvané energetické či ekologické daně, tedy daně ze zemního plynu, pevných paliv a elektřiny, který činil téměř 202 milionů korun,“ doplnil Nejedlý.

Šance obohatit svoji peněženku zlákala do centra Ústí nad Labem stovky lidí
Šance obohatit svoji peněženku zlákala do centra Ústí nad Labem stovky lidí

Nemalou sumu do státní pokladny přinesli celníci také z výběru poplatků a pokut, jak od lidí, tak od firem. V tomto případě šlo o 627 milionů korun, což je nárůst oproti předchozímu roku o 98,5 milionu korun. „Nejvyšší podíl na této částce, a to 281 milionů korun, připadl poplatkům o odpadech. Následovaly poplatky o ochraně ovzduší 93 milionů korun, poplatky za odběr podzemních vod 70 milionů korun či pokuty uložené na místě v příkazním řízení 46,3 milionu korun,“ uzavřel mluvčí celního úřadu.

V rámci celé republiky vybrala Celní správa ČR loni do státního rozpočtu 166 miliardy korun.